Nové rozhodnutie súdu: Policajti z Košíc v prípade šikany rómskych detí vyviazli bez trestu


Foto: Nové rozhodnutie súdu: Policajti z Košíc v prípade šikany rómskych detí vyviazli bez trestu Foto: TV Markíza

Košický Mestský súd rozhodol o oslobodení desiatich policajtov obvinených zo šikanovania rómskych chlapcov, ktoré sa odohralo pred niekoľkými rokmi. Tento verdikt nasledoval po tom, ako Ústavný súd zrušil pôvodný oslobodzujúci rozsudok a nariadil obnovenie konania. O udalosti informuje Denník N.

Incident sa odohral na košickom sídlisku Luník IX ešte v roku 2009, kedy košickí policajti zadržali šiestich chlapcov vo veku desať až šestnásť rokov. Dôvodom bolo podozrenie z lúpežného prepadnutia staršej ženy.Situácia však vyeskalovala, keď redakcia denníka SME obdržala videozáznam. Ten zachytil, ako boli chlapci, dnes už dospelí muži, vystavení ponižovaniu, prítomní policajti sa im vysmievali, nútili ich k vzájomným fyzickým trestom či k vyzlečeniu sa donaha. V obžalobe bolo tiež uvedené, že ich mali policajti biť, vulgárne im nadávať a huckať na ne služobné psy, ktorých štekot bol takisto zaznamenaný vo videu.

Okresný súd v Košiciach sa touto kauzou zaoberal niekoľkokrát, pričom vždy rozhodol v prospech obvinených policajtov. Krajský súd prípad dvakrát vrátil na prejednanie, avšak jeho posledný verdikt opäť potvrdil predošlé rozhodnutie.


Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: