Do areálu košického Kulturparku dorazil automat na básne, poeziomat. K dispozícii je do 31. augusta


Foto: Do areálu košického Kulturparku dorazil automat na básne, poeziomat.  K dispozícii je do 31. augusta Foto: Knižnica pre mládež mesta Košice

Automat na básne, poeziomat ponúka možnosť preskúmať bohatosť a rozmanitosť hovoreného slova na vzorke dvadsiatich básní od českých a slovenských básnikov. Poeziomat počas svojej cesty z Prahy na Slovensko sa zastavil aj na festivale Pohoda. Svoje miesto si našiel v areáli košického Kulturparku, na Kukučínovej ulici, pred pobočkou LitPark. P

Zámerom je upriamiť pozornosť verejnosti na poéziu práve autorsky recitovanou poéziou a obohatiť priestor okolo nás. Samozrejme, a to v neposlednom rade, má nám všetkým pripomenúť skvelých česko-slovenských poetov. Automat ponúka na výber básne známych básnikov ako J.H.Krchovského, Petra Hrušku, Jáchyma Topola aj Petra Milčáka, Mily Haugovej či Márie Ferenčuhovej. Prostredníctvom svojich básní na vás však môžu prehovoriť aj tí, ktorí žiaľ už medzi nami nie sú, Egon Bondy a Ivan Martin Jirous. Underground tak môže znieť práve tu a práve teraz v tomto parku,“ uvádza Iveta Hurná, riaditeľka Knižnice pre mládež mesta Košice.  

Ak sa rozhodnete prísť a Poeziomat vyskúšať, určite ho neminiete. Má tvar rúry. Pri troche fantázie môže pripomínať periskop ponorky kapitána Nema z Verneho románu a tým mladším, možno veľké načúvatko Macha a Šebestovej. A ako funguje? Úplne jednoducho. Stačí si vybrať jedného z autorov, stlačiť prislúchajúci štartovací gombík a už len počúvať. Česko-slovenský Poeziomat vytvorilo České centrum ako jedno z podujatí pripomínajúcich výročie vzniku Československa.

V Kulturparku je k dispozícii až do 31. augusta 2018. Navyše v LitParku máme k spomínanému výročiu výstavu Československá štátnosť 1918-2018, ktorá je venovaná spoločnému štátu Čechov a Slovákov. Tak sa určite zastavte popozerať a popočúvať,“ dodáva Hurná. Knižnici bola výstava a Poeziomat zapožičané Českým centrom v Bratislave.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: Knižnica pre mládež mesta Košice