Motorkári vyrazili na cesty, polícia apeluje na zvýšenú opatrnosť a bezpečnosť


Foto: Motorkári vyrazili na cesty, polícia apeluje na zvýšenú opatrnosť a bezpečnosť Foto: ilustračné

Stúpajúce teploty a pribúdajúce slnečné lúče vylákali na cesty Košického kraja ďalších účastníkov cestnej premávky – motorkárov. Počas víkendu polícia v Trebišovskom okrese zaznamenala prvú tohtoročnú dopravnú nehodu, pri ktorej motocyklista utrpel zranenia, ktorým na mieste podľahol.  

Podľa štatistiky došlo za uplynulý rok 2017 celkom k 1695 dopravným nehodám. Z tohto počtu boli motorkári vinníkmi dopravnej nehody v 45 prípadoch, pri ktorých 17 osôb utrpelo ťažké zranenia a 27 osôb sa zranilo ľahko. V jednom prípade bola v minulom roku zaznamenaná dopravná nehoda, pri ktorej motocyklista zraneniam podľahol, avšak v tomto prípade motocyklista nebol vinníkom dopravnej nehody,“ uviedla Lenka Ivanová, hovorkyňa KR PZ v Košiciach.

Vzhľadom na stúpajúci počet motorkárov na cestách polícia opätovne apeluje na dodržiavanie dopravných predpisov. Aby nedochádzalo k zbytočným zraneniam a úmrtiam, je potrebné zvýšiť opatrnosť, pozornosť, predvídať a včas reagovať. Oproti vodičom v motorových vozidlách majú motocyklisti veľkú nevýhodu, sú zraniteľnejší, pri páde nie sú dostatočne chránení, a hrozia im vážne zranenia či smrť.

Hoci sa motocyklisti zmestia aj tam, kde autá nie, nie za každú dopravnú nehodu je zodpovedný motorkár. Aj napriek tomu by si však motocyklisti mali uvedomiť, že v záujme vlastnej bezpečnosti je potrebné vyvarovať sa nebezpečnej rýchlej jazde, porušovaniu dopravných predpisov a preceňovaniu svojich schopností.

Aj pomalšou jazdou sa dá dostať do plánovaného cieľa. Akýkoľvek manéver, napríklad predbiehanie, je potrebné predvídať a ubezpečiť sa, či vás ako motocyklistu vodič vozidla registruje vo svojom spätnom zrkadle. Nie každý vodič je tolerantný a uvoľní vám časť svojho pruhu. Aj vodiči áut si v musia uvedomiť, že na cestách treba počítať aj s týmito, „dvojkolesovými“ účastníkmi cestnej premávky, no aj napriek tomu nie vždy predvídajú ich porušovanie pravidiel.,“ dodala Ivanová z KR PZ v Košiciach.

Vodiči si musia počítať s tým, že:

  • Motocyklisti veľmi často jazdia vyššou ako povolenou rýchlosťou
  • Často predchádzajú motorové vozidla ako sprava, tak aj zľava
  • Motocyklistov je možné ľahko prehliadnuť
  • Pri predchádzaní motocyklistov je potrebné dodržiavať bezpečný odstup 

Hazardovať so zdravím a životom sa nevypláca. Pri zrážke s autom, náraze do zvodidiel alebo šmyku na mokrej vozovke vo väčšine prípadov za kratší koniec ťahá práve motocyklista.

Prečítajte si viac:


Zdroj: KR PZ Košice