Bábková hra Hľadá sa snehuliak! je komediálnym príbehom o malej nezbednej tuláčke Boni


Foto: Bábková hra Hľadá sa snehuliak! je komediálnym príbehom o malej nezbednej tuláčke Boni Foto: Bábkové divadlo Košice

Režisér, scenárista a pedagóg na Divadelnej fakulte VŠMU v Bratislave Peter Palik sa pri tvorbe bábkovej rozprávky Hľadá sa snehuliak! voľne inšpiroval pôvabnou knihou Jána Uličianskeho s názvom Snehuliacke ostrovy. Palik ju napísal špeciálne pre Bábkové divadlo v Košiciach, ktoré chcelo obohatiť svoj stály repertoár o zimnú rozprávku založenú na dobrodružstvách v snehovej krajine. Hlavnou hrdinkou príbehu je malá tuláčka Boni, ktorá si postaví snehuliaka, aby jej nebolo smutno a cítila sa veselšie. Jedného dňa však snehuliak nečakane zmizne. Boni zalarmuje všetkých svojich tuláckych kamarátov a rozhodnú sa spoločnými silami snehuliaka vypátrať. Usúdia, že sa pravdepodobne odplavil na ľadovej kryhe po rieke kamsi ďaleko do mora.

Jediný, kto môže Boni pomôcť, je starý námorný kapitán Vykuk. Ten sa najprv zdráha, pretože kapitánske remeslo už dávno zavesil na klinec. No Boni a tuláci ho presvedčia a napokon sa spoločne vydajú strateného snehuliaka hľadať. Počas plavby Severným ľadovým oceánom spoznajú tajuplných snehožrútov, snežné mesto Mrazivostok, cisára Ľadovíta XIV. i generála Mráza. Ich púť napokon skončí u snežného muža, ktorý im prezradí veľké tajomstvo. Okrem humoru, ktorým je rozprávkový príbeh Petra Palika popretkávaný, hra spracúva aj témy ako medzigeneračné vzťahy, či sociálne rozdiely v spoločnosti. Nosnou témou diela je problematika globálneho otepľovania a ochrana životného prostredia podaná nenásilnou formou, vhodnou aj pre detského diváka. Autor sa snažil vložiť do hry aj ekologické posolstvo, ktoré môže deti inšpirovať.

Miesto: Alžbetina 38. Košice
Dátum: 16.02.2018 - 09:00    27.02.2018 - 10:00
Zdroj: Bábkové divadlo Košice