Vandali rozbili 17 sklenených výplní na zmodernizovaných električkových zastávkach


Foto: Vandali rozbili 17 sklenených výplní na zmodernizovaných električkových zastávkach Foto: imhd.sk

Iba deň pred kolaudáciou zmodernizovanej električkovej trate na Komenského ulici v Košiciach, vandali rozmlátili až 17 sklenených výplní ochranných zábradlí na nových nástupných ostrovčekoch. K vandalstvu malo dôjsť v pondelok vo večerných hodinách. Odborníci z firmy Eurovia SK, ktorá električkové trate v meste modernizuje sú presvedčení, že pri rozbíjaní sklenených výplní sa musel ozývať Komenského ulicou poriadny rachot, ktorý sa vraj nedal prepočuť. Výplne sú totiž vyrobené zo špeciálneho skla, ktoré má toho zniesť oveľa viac ako obyčajné, bežne používané, a na ich rozbitie tak treba vyvinúť veľkú silu, respektíve oveľa silnejší náraz. Dopravný podnik mesta Košice ich predbežne vyčíslil na takmer 3 500 Eur.

„Dňa 11. 12. 2017 o 21.13 hod. hlásili naši výhybkári jedenásť rozbitých sklenených výplní na zastávke “Bocatiova”. Oblastný dispečer zistil ďalšie rozbité výplne. Tri na zastávke “Poliklinika Sever”, dve na zastávke „Technická univerzita, a jednu na zastávke “Okresný úrad”. Škody boli vyčíslené na 3 400 Eur,” uviedol Dopravný podnik mesta Košice.

Páchateľ alebo páchatelia sú zatiaľ neznámi, prípadom sa zaoberá polícia. „Z toho čo sa stalo mám zmiešané pocity,” skonštatoval viceprimátor mesta Martin Petruško, ktorý pravidelne počas kontrolných dní, preveruje postup prác na stavbe. „Som nielen rozčarovaný, ale aj sklamaný a nebudem tajiť, aj trochu nahnevaný. Košické električkové trate modernizujeme v prvom rade pre obyvateľov nášho mesta. Obnova električkových tratí, ktorá nemá svojím rozsahom obdobu na celom Slovensku, si vyžiadala a ešte aj vyžiada nemalé finančné investície. Tento vandalský čin považujem za odsúdeniahodný a úplne nezmyselný, ktorý v konečnom dôsledku, poškodil všetkým Košičanom,” dodal Martin Petruško. 
Zdroj: Mesto Košice