Záver divadelnej sezóny v Štátnom divadle Košice obohatia hostia z Národného divadla Brno


Foto: Záver divadelnej sezóny v Štátnom divadle Košice obohatia hostia z Národného divadla Brno Foto: Štátne divadlo Košice

V sobotu 16. júna 2018 bude na javisku Historickej budovy ŠD Košice hosťovať balet Národného divadla Brno. Príde s jedinečným predstavením známeho slovenského choreografa a režiséra Mária Radačovského s názvom Black and White, za ktorým sa skrýva moderne spracovaná verzia vlajkovej lode klasického repertoáru – Labutieho jazera.

Inscenácia Black and White v réžii a choreografii Mária Radačovského mala v Brne premiéru v marci 2015. Ešte predtým ju s veľkým úspechom Radačovský uviedol v roku 2012 so súborom Grand Rapids Ballet v USA. Ako uvádzajú tvorcovia, tanečné predstavenie reprezentuje súčasnosť a takto chce jeden z najhranejších svetových baletov priblížiť mladšej generácii.

„Black and White je pohľadom z iného zorného uhla. Je popretím všetkých tradícií a vizuálnym pretvorením Labutieho jazera ako takého. V klasickom spracovaní baletu sú dominantné postavy balerín a ide v ňom najmä o výpoveď ženského elementu. Radačovského verzia ponúka pohľad na Labutie jazero prostredníctvom hlavnej postavy princa Siegfrieda, ktorý prechádza zložitou životnou situáciou spojenou s liečbou ťažkého ochorenia – rakoviny. Niekedy stačí sekunda – a život sa obráti naruby. Siegfried hľadá sám seba v kráse nežného a takmer dokonalého tvora, akým je Labuť. Rovnako ako princ v klasickej verzii príbehu, aj on stojí pred voľbou. Biela a čierna…,“ hovoria o inscenácii jej tvorcovia. 

V predstavení znie originálna hudba Petra Iľjiča Čajkovského. Scénu vytvoril Marek Hollý, kostýmy navrhla Patricia Barker. Na košickom javisku sa v sólistických postavách predstavia Emilia Vuorio (Biela), Ivona Jeličová (Čierna), Arthur Abram (Princ) a Martin Slobodník ako Rothbart.

Miesto: Štátne divadlo Košice
Dátum: 16.06.2018 - 19:00


Prečítajte si viac:Zdroj: Štátne divadlo Košice