V Košiciach sa konala po tretí raz celoeurópska kampaň Európsky deň obezity


Foto: V Košiciach sa konala po tretí raz celoeurópska kampaň Európsky deň obezity Foto: ilustračné

V sobotu 19. mája 2018 sa v Košiciach konal Európsky deň obezity. Hlavným cieľom kampane bolo zvýšiť povedomie a informovanosť o výskyte, prejavoch, následkoch i ďalších komplikáciách, ktoré obezitu sprevádzajú. Obezita je druhou najčastejšou príčinou predčasných úmrtí.

„Strava a výživa ovplyvňujú riziko vzniku zhubných nádorov najmä prostredníctvom  nadváhy a obezity. V súčasnosti vnímame obezitu ako tzv. preventabilný rizikový  faktor zhubných nádorov. Obezita je príčinou 20% zhubných nádorov,“ uviedol gastroenterológ MUDr. Peter Minárik, PhD. z Onkologického ústavu Sv. Alžbety. 

Slovenská republika sa do kampane zapojila po tretí raz. V sobotu 19. mája 2018 sa mohli záujemcovia okrem rozhovoru s odborníkmi absolvovať aj kompletné meranie hmotností, obsahu vody v tele, objemu svalovej hmoty, BMI, hladiny cholesterolu, cukru i krvného tlaku. Pozrieť si mohli praktické ukážky rôznych cvičení a po konzultácií s odborníkom si vytvoriť vhodný jedálny lístok.

V roku 2014 bola priemerná dĺžka života slovenských žien 80,5 a mužov 73,3 roka, čo je menej ako priemerná dĺžka života v 28-ich krajinách Európskej  Únie. Slovensko medzinárodne zaostáva v dosahovaní “zdravej dĺžky života”  u oboch pohlaví. V roku 2014 sme dosiahli tretie najhoršie miesto pre mužov  a najhoršie miesto pre ženy medzi 28 krajinami EÚ, ale v porovnaní s rokom 2010  dosiahla Slovenská republika zlepšenie v rámci krajín V4. Pod tieto nepriaznivé  výsledky sa podpisuje aj vysoký výskyt nadváhy a obezity v dospelej slovenskej  populácii“, pripomína prezidentka Obezitologickej sekcie Slovenskej diabetologickej spoločnosti, MUDr. Ľubomíra Fábryová, PhD. 

Akcia sa konala pod záštitou prezidenta Slovenskej republiky, pod záštitou Ministerstva zdravotníctva SR, Úradu verejného zdravotníctva a primátora mesta Košice.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: uvzsr.sk