V kalendári nám svieti výnimočný dátum. Viete, koľko východniarov sa narodilo 29. februára?


Foto: V kalendári nám svieti výnimočný dátum. Viete, koľko východniarov sa narodilo 29. februára? Foto: Redakcia

V kalendári nám dnes svieti jedinečný dátum. Len raz za štyri roky sa nám naskytne príležitosť prežiť o jeden deň v roku viac, a tak 29. február naberá na svojej výnimočnosti.

Určite ste počuli o tom, že tí, ktorí oslavujú narodeniny v tento deň, sú štvornásobne mladší. A ak si myslíte, že takýchto ľudí nie je veľa, ste na omyle. Košický samosprávny kraj zverejnil štatistiku, z ktorej vyplýva, že za posledných 95 rokov sa v tomto dátume narodilo až 474 východniarov.

          Prečo máme priestupný rok každé štyri roky? Odpoveď nájdete vo videu. ↓


Reč nie je však len o narodeninách. Svoje meno v kalendári nevidia tak často ani Radomírovia, ktorí oslavujú meniny práve v posledný februárový deň v priestupnom roku.

Výnimočnosť tohto dátumu nespočíva len vo sfúkavaní sviečok. Vedeli ste, že anglosaské krajiny, predovšetkým však Íri, nazývajú tento deň aj Ladies Day, teda Dámsky deň? Dôvod je ten, že je to jediný deň, kedy môžu ženy požiadať mužov o ruku a vysloviť čarovnú formulku „Vezmeš si ma?“ bez toho, aby sa to považovalo za nevhodné či trápne.Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu