Štát uzavrel prípad rómskych obetí útoku vo Vrbnici. Vyplatia im mastné odškodné


Foto: Štát uzavrel prípad rómskych obetí útoku vo Vrbnici. Vyplatia im mastné odškodné Foto: iStock.com

Ako informovala tajomníčka ministerstva spravodlivosti Katarína Roskoványi, po deviatich rokoch štát uzavrel spor s tromi rómskymi obeťami policajnej akcie v obci Vrbnica. Ešte v apríli roku 2015 boli v rámci plánovanej policajnej akcie poškodení traja Rómovia, ktorí sa následne sťažovali pred Európskym súdom pre ľudské práva. Pred deviatimi rokmi tak po policajnom zásahu v obci ostalo zranených 15 obetí údajného policajného násilia.

Obete si tak po rokoch prídu na mastné odškodné. „Štát zaplatí každému z troch sťažovateľov sumu 13 750 eur na pokrytie akejkoľvek majetkovej škody alebo nemajetkovej ujmy a spoločne všetkým sťažovateľom zaplatí 7210 eur na pokrytie nákladov a výdavkov v súvislosti s konaním,“ uviedla tajomníčka v oficiálnom vyjadrení.

Ako vtedy svedkovia popísali, policajný zásah vo Vrbnici nebol korektný. Svorne dodali, že súčasťou útoku boli aj rasistické urážky. V priebehu útoku sa mali vyhrážať aj vtedajšiemu starostovi obce, ktorý sa dožadoval vysvetlenia akcie.

Slová, ako „policajný teror“ či „policajná brutalita“ boli pritom vtedy skloňované viackrát. Ako vtedy informovala TV JOJ, v rámci rozsiahlej akcie mali byť napadnuté aj deti. Ošetrenie pätnástich zranených vtedy potvrdil aj hovorca siete nemocníc Svet zdravia Tomáš Kráľ.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu