FOTO: Ďalší zázrak v košickej nemocnici: Mamička s cystickou fibrózou porodila už druhého syna


FOTO: Ďalší zázrak v košickej nemocnici: Mamička s cystickou fibrózou porodila už druhého syna Foto: Nemocnica Agel Košice - Šaca

Tridsaťtriročná mamička Marcela trpí cystickou fibrózou, ktorá sa prejavuje prevažne pľúcnym postihnutím. Počas svojho prvého tehotenstva bojovala nielen s týmto dedičným ochorením, ale aj s diabetom a inými komplikáciami. Nakoniec sa jej však podarilo porodiť zdravého chlapčeka Rastíka, ktorý sa na svet vypýtal predčasne.

Marceline zdravie sa, našťastie, po prvom pôrode zlepšilo a bola jej nasadená nová liečba, čím sa jej zvýšila aj kapacita pľúc. „Z minúty na minúty som prestala kašľať a v súčasnosti zvládam fungovať, športovať, ako bežný človek,“ povedala.

Tento výrazný posun v jej zdravotnom stave ju motivoval k tomu, aby mohli snívať aj o druhom bábätku. Počas druhého tehotenstva mala výkyvy cukru, a tak si musela dávať pozor na stravu a bola pod intenzívnym dohľadom lekárov. Mimo toho hodnotí tieto mesiace pozitívne, výraznejšie ťažkosti nepociťovala, a tak sa mohla starať aj o prvorodeného syna.

Zdroj: Nemocnica Agel Košice - Šaca

Počas Veľkonočného pondelka však Marcela začala pociťovať zdravotné problémy. Ťažšie sa jej dýchalo a dokonca jej opuchla aj noha. Nezaberali jej ani antibiotiká a jej bábätku zistili tachykardiu, v dôsledku čoho ju okamžite hospitalizovali v Nemocici AGEL Košice - Šaca. Všetky okolnosti vyústili až do predčasného pôrodu, a teda 23. apríla večer sa už ich trojčlenná rodinka rozrástla.


Jeho cesta na svet však nebola jednoduchá pre nikoho. Marcela aj malý Riško mali horúčku, tesne po jeho príchode na svet sa mu začalo zle dýchať, a tak ho napojili na masku a dali do inkubátora. Chlapček sa narodil so závažnou hypoglykémiou a známkami diabetickej fetopatie. Našťastie lekári ihneď podchytili jeho stav, a všetko sa upravilo.

„U mňa nikdy nič nešlo jednoducho, pre mňa sú komplikované veci normálne, iné ani nepoznám. Nemyslela som na strach, absolútne,” povedala Marcela, ktorej stav sa výrazne zlepšuje. Za svoju aj synovu záchranu a pomoc pri liečbe ďakuje lekárom zo šačianskej nemocnice, vďaka ktorým môžu obaja žiť plnohodnotný život.

Zdroj: Nemocnica Agel Košice - Šaca
Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu