FOTO: Košický kraj ma svojho maskota, chýba mu však meno. Pomôcť môžete aj vy


FOTO: Košický kraj ma svojho maskota, chýba mu však meno. Pomôcť môžete aj vy
Galéria: 4 fotky
Foto: Facebook/Košický samosprávny kraj

Košická župa predstavila počas Župných dní na Gemeri maskota kraja. V nadživotnej veľkosti ho ako prví spoznali Spišiaci, avšak priletel aj do Rožňavy, Michaloviec a nakoniec zavíta aj do Košíc.

Ak sa pýtate, prečo práve sokol, dôvodov je hneď niekoľko. Prvým a azda najpodstatnejším je to, že tento vták sa nachádza aj v samotnom erbe KSK. Jeho sučasťou je od druhej polovice 16. storočia na základe dekrétu Ferdinanda I. z roku 1550.

Sokol rároh je zároveň najväčším zo sokolov v strednej Európe a na Slovensu hniezdi len zriedka, a to práve v Košickom kraji, konkrétne v Slovenskom raji, Slovenskom krase, Košickej kotline a Ondavskej rovine.


Po novom však bude „lietať” po našom kraji oveľa častejšie, keďže bude neoddeliteľnou súčasťou rôznych spoločenských a kultúrnych podujatí. 

Župa však narazila na problém, ktorý by mohla pomôcť vyriešiť verejnosť. Hľadajú totiž meno pre ich maskota. Občania majú na výber zo štyroch mien - Tomy, Rary, Jozef (Ďoďu) a Župko, za ktoré môžu zahlasovať na sociálnej sieti. Víťazné meno sa dozvieme v polovici mája.


Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo


Prečítajte si viac: