Nemocnice v Košiciach spúšťajú systém elektronického zdravotníctva


Foto: Nemocnice v Košiciach spúšťajú systém elektronického zdravotníctva Foto: nemocnicasaca.sk

Od 1. januára 2018 sa do systému elektronického zdravotníctva zapájajú aj nemocnice v Košiciach. Univerzitná nemocnica L. Pasteura požiadala o vydanie elektronického preukazu pre svojich zamestnancov ešte v roku 2017. Nemocnica distribuovala čipové karty s aktivačnými kódmi pre viac ako 890 lekárov. Podľa hovorkyne nemocnice Ivany Staškovej po získaní certifikácie na lôžkový modul nemocničného informačného systému by mal byť projekt eZdravie spustený v priebehu mesiaca január 2018 na všetkých lôžkových pracoviskách.

Čítačky sú nainštalované na 1400 počítačoch, na ktorých UNLP prevádzkuje nemocničný informačný systém. Informačný systém musel získať overenie zhody, ktorou sa overuje, či informačný systém poskytovateľa zdravotnej starostlivosti a informačný systém zdravotnej poisťovne spĺňa všetky požiadavky na pripojenie k národnému zdravotníckemu informačnému systému. Súčasťou príprav na spustenie prevádzky bolo aj zaškolenie zamestnancov. Pacienti tak si tak budú môcť prezerať vlastné zdravotné záznamy v elektronickej zdravotnej knižke.

O čipové karty požiadala aj súkromná nemocnica Košice-Šaca zo skupiny Angel. Nemocnica v rámci príprav zabezpečila čítačky kariet, zaškolila lekárov, nainštalovala softvér a je pripravená zasielať zápisy do Národného centra zdravotníckych informácií. „Všetky nemocnice skupiny Agel posielajú zápisy z jednotlivých ambulancií a lôžkových oddelení do systému elektronického zdravotníctva. Počet pracovísk sa bude v ďalších týždňoch postupne zvyšovať. Naším zámerom je tam, kde to bude možné, spustiť v januári všetky hlavné pracoviská, ktoré eZdravie podporuje,” uviedla hovorkyňa Agel SK Alžbeta Sivá.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: kosice.korzar.sme.sk