Michalovská nemocnica Svet zdravia využíva na prípravu liekov robotický automat


Foto: Michalovská nemocnica Svet zdravia využíva na prípravu liekov robotický automat Foto: ilustračné

Nemocnica Svet zdravia v Michalovciach chce predchádzať omylom, ktoré môžu nastať pri preskripcii, čítaní textu alebo dávkovaní. „Sestra si zmýli dávku, nadávkuje viac tabliet alebo tablety inej sily, zamení pacienta či podá liek v neprávnom čase,” uviedol Vladimír Dvorový riaditeľ Nemocnice svet zdravia v Michalovciach. Stať sa môže aj to, že sa pripraví infúzia, ktorá je vystavená slnečnému žiareniu a dôjde k poškodeniu svetlocitlivej substancie, ktorá sa v nej nachádza.

V michalovskej nemocnici preto lieky pripravujú centrálne, pomocou robotického automatu. Lekári predpisujú medikácie elektronicky cez nemocničný informačný systém. Na základe toho robotický automat v CPL pripraví pre každého pacienta na určený čas balíček s predpísanými dávkami liekov a označí ho jedinečným čiarovým kódom.

Sestra na oddelení, ktorá zodpovedná za podávanie liekov, sa po získaní balíčka musí najprv sama identifikovať prostredníctvom ID karty a následne čítačkou čiarového kódu overí totožnosť pacienta i to, či je balíček s liekmi určený naozaj jemu. Lieky môže podať jedine vtedy, ak sedia údaje na balíčku aj náramku pacienta. Nemocničný informačný systém zároveň zaznamenáva, či boli lieky podané pacientovi v predpísanom čase.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: KSP