V projekte MyMachine deti vymýšľajú lietajúcu posteľ, špión myšku, učia sa pracovať v tíme


Foto: V projekte MyMachine deti vymýšľajú lietajúcu posteľ, špión myšku, učia sa pracovať v tíme
Galéria: 5 fotiek
Foto: Karpatská nadácia

Karpatská nadácia priniesla v roku 2016 na východné Slovensko vzdelávací program MyMachine, ktorého cieľom je priniesť lepšie v vzdelávanie detí a mladých ľudí. Program je inšpirovaný Sirom Kenom Robinsonom, ktorý reformoval britské školstvo a tvrdil, že školské vzdelávanie odoberá deťom kreativitu. MyMachine program bol prevzatý z Belgicka, a okrem Slovenska je realizovaný v ďalších siedmych krajinách, najmä v Európe ale aj v Spojených štátoch a Južnej Afrike.

Do MyMachine sa od roku 2016 zapojilo už 14 základných, stredných a vysokých škôl a viac ako 390 žiakov v košickom a prešovskom kraji. 

Program podporuje tvorivé myslenie a medzigeneračnú spoluprácu. Umožňuje deťom naučiť sa pracovať v tíme, efektívne komunikovať, kriticky myslieť a využívať svoju fantáziu. Jeho zámerom je tiež popularizovať technické smery vzdelávania. „Na školách často chýba podpora tvorivosti a deti nie sú vedené k práci v tíme, čo ich v neskoršom živote limituje v mnohých smeroch. Preto sme sa rozhodli priniesť na Slovensko projekt MyMachine,“ vysvetľuje Laura Dittel, riaditeľka Karpatskej nadácie.

V roku 2019 Karpatská nadácia plánuje zapojiť do MyMachine programu ďalších 450 detí na východnom Slovensku a spolu s nimi vytvoriť 6 úžasných vynálezov.


Vysokoškolskí študenti majú za úlohu vypracovať plány pre realizáciu vynálezov a konkrétne modely. Študenti stredných odborných škôl ich potom premieňajú na skutočné prototypy. „Vzdelávaním zabúdame využívať našu tvorivosť pre hľadanie riešení. MyMachine nám umožnil otvoriť našu kreativitu, a spolupracovať s ľuďmi, ktorých by nikdy nenapadlo spojiť sa,“ dodal Viktor, študent Katedry dizajnu, Technická Univerzita Košice. 

 

Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: Karpatská nadácia