Exekútor z Košíc čelí podozreniu z vážneho zneužitia právomocí verejného činiteľa. Namiesto toho, aby peniaze vymáhal a posúval oprávneným osobám, si ich nechával. Podľa zistení vznikla škoda v státisícoch eur. O prípade informuje STVR.
Medzi poškodenými sú jednotlivci, zdravotné poisťovne, inkasné spoločnosti, ale aj štátne inštitúcie. Súdny exekútor M.M., ktorému boli prípady prideľované elektronickým systémom, si podľa vyjadrení viacerých strán neplnil zákonom stanovenú povinnosť a vymáhané peniaze neodovzdával veriteľom do 7 dní.
„Exekútor nám neuhradil viac ako 100-tisíc eur,“ informovala hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Danka Capáková. PR špecialista poisťovne Dôvera Matej Štepiansky uviedol, že im chýba 75-tisíc eur. Environmentálny fond potvrdil, že od exekútora nedostal viac ako 53-tisíc eur. Poškodené sú aj fyzické osoby, niektorí tvrdia, že ich Mazúr pripravil o desiatky tisíc eur, ktoré v rámci exekúcií zaplatili.
Pavol Jakubov z Asociácie slovenských inkasných spoločností potvrdil, že poškodení sa začali ozývať, keď zistili, že zaplatené peniaze neprichádzajú veriteľom. „Platby prichádzali nepravidelne, s meškaním a často nie v plnej výške,“ tvrdí jeden z poškodených. Ďalší uvádza, že Mazúr jeho peniazmi dokonca platil alimenty jeho exmanželke, čo viedlo k jeho uväzneniu.
Ministerstvo spravodlivosti zistilo v prípade závažné porušenia. „Boli vykonané kontroly a podané viaceré disciplinárne návrhy,“ potvrdila Vanesa Štrbjanová zo sekcie dohľadu. Najvyšší správny súd uložil mužovi pokutu, ale niektoré konania boli prerušené, keď exekútor požiadal o odvolanie z funkcie. Reagovala na to aj Komora exekútorov s tým, že keď už nie je exekútorom, nemôžu voči nemu viesť disciplinárne konanie.
Poškodení ľudia aj spoločnosti sa sťažujú na nedostatočnú pomoc zo strany Slovenskej komory exekútorov. „Napísal som všetkým – prezidentovi, komisiám. Všetci si umyli ruky,“ hovorí poškodený muž.
„Vo veci aktívne koná vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach, ktorý vedie trestné konanie vo veci pokračujúceho zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa v jednočinnom súbehu s prečinom sprenevery a vo veci prečinu podvodu,“ uvádza krajská policajná hovorkyňa Jana Mésarová. Vyšetrovatelia identifikovali už viac ako 160 prípadov, celková suma podľa poškodených presahuje 400-tisíc eur. Polícia však zatiaľ neobvinila konkrétnu osobu.
Niektorí veritelia žiadajú návrat možnosti vybrať si exekútora. „Takéto prípady by sa možno nestali, keby sme si mohli vybrať,“ tvrdia. Oponenti však argumentujú, že systém náhodného prideľovania zabezpečuje nestrannosť a rovnomerné zaťaženie.
Ústavný súd SR aktuálne posudzuje ústavnosť tohto systému. Ministerstvo spravodlivosti je pripravené konať, ak by sa ukázalo, že súčasný stav je protiústavný.
„Ja to už mám splatené, ja už mám svätý pokoj, takže ja už s ním nechcem mať nič, nechcem ani počuť jeho meno,“ dodáva jeden z poškodených. Ďalší sa pridáva. „Keď niekto, kto má brániť moje práva, ma nakoniec sám podvedie, tak ja neviem, čomu potom má človek veriť. Má vôbec dodržiavať zákony v republike, keď ten, čo ich má hájiť, ich nedodržiava?“ pýta sa na záver poškodený muž.