Obyvateľov košického sídliska Nad jazerom opäť trápi nezvaný hosť. Ide o bobra, ktorý si stihol pod zub vziať niekoľko stromov pri jazere. Vyvoláva to obavy o zachovanie miestnej zelene, ale aj súkromného majetku. S najnovším objavom počas prechádzky sa podelil Jazerčan so svojimi susedmi na sociálnej sieti.
„Toto som spozoroval. Netušil som, že už úraduje aj v hlavnom bazéne. Je možné tomu bobrovi nejako v tom zamedziť, nejaké pletivá okolo kmeňov alebo niečo podobné? Bola by škoda, keby ich všetky skosil,“ zveril sa so svojimi obavami Košičan.
Bobor čistí brehy od náletových drevín, o ktoré sa nikto nestará, zhodujú sa viacerí susedia v skupine. To nie sú stromy ktoré boli vysadené. „Pred 15 rokmi boli brehy jazera krásne čisté.Teraz je to samá prerastená náletová drevina.Ten bobor nič neničí, naopak, pomáha,“ vyjadrila podporu pani Mária.
Tie dreviny by mohli po spadnutí likvidovať pracovníci mestskej časti alebo Správy mestskej zelene v Košiciach, doplnili ďalší. Mnohým sa páči nápad je od jedného diskutujúceho, a to nasadiť vŕbové prúty, ktoré rastú veľmi rýchlo a bobor sa nimi nakŕmi. Potom nebude musieť prehrýzať kmene, aby sa dostal k zelenému. „Nevieme, či tu má aj samičku/samčeka, ale na premnoženie bobríkov by sa hádam dalo dozrieť aj ochranármi/veterinármi. Už nám všetkým vadia nebodaj aj vtáky na oblohe,“ uvažuje ďalšia Jazerčanka.
Obyvatelia tohto sídliska radi využívajú okolie jazera na prechádzky či športové aktivity. „Jazero je neupravené popri vode, hrádza, kde sa behá a korčuľuje, je popraskaná z každej strany. Hrozí tam úraz, nekosí sa tráva vedľa cyklotrás,“ všimla si pani, ktorá sa tu rada prechádza. Bobor tu podľa nej určite zablúdil, pretože neďaleko sa nachádza aj tečúca voda.
Starostka mestskej časti Lenka Kovačevičová už v minulosti potvrdila, že riešenie tejto situácie nie je jednoduché vzhľadom na ochranný status týchto živočíchov.
Odstránenie bobrích stavieb je bez udelenia výnimky zakázané, čo obyvateľom a mestským úradom výrazne komplikuje situáciu. Opatrenia, ktoré samospráva môže podniknúť, sú limitované a sústreďujú sa predovšetkým na monitorovanie jeho výskytu.