VIDEO: Na Jazere úraduje nezvaný hosť. Mestská časť s tým nemôže nič urobiť


Foto: VIDEO: Na Jazere úraduje nezvaný hosť. Mestská časť s tým nemôže nič urobiť Foto: Facebook/Košice - Sídlisko nad jazerom (neoficialna stranka)

Obyvateľov košického sídliska Nad jazerom trápi nezvaný hosť. Je ním bobor, ktorý si stihol pod zub vziať už niekoľko stromov, čo vyvoláva obavy nielen o zachovanie miestnej zelene, ale aj súkromného majetku. Reportáž o vyčíňaní chráneného živočícha priniesla RTVS.

Podľa dlhoročných skúseností miestneho lesníka, ktorý si výskyt bobra všimol medzi prvými, to môže mať pre lokálnu flóru devastačné následky. Obzvlášť ak sa v mestskej časti usídlil bobrí pár, ktorý sa môže ďalej rozmnožovať.

Mestská časť má zviazané ruky

Starostka dotknutej mestskej časti Lenka Kovačevičová potvrdila, že riešenie tejto situácie nie je jednoduché vzhľadom na ochranný status týchto živočíchov.

Odstránenie bobrích stavieb je totiž bez udelenia výnimky zakázané, čo obyvateľom a mestským úradom komplikuje situáciu. Opatrenia, ktoré samospráva môže podniknúť, sú teda limitované a sústreďujú sa hlavne na monitorovanie jeho výskytu.



Manažérka pre komunikáciu Štátnej ochrany prírody Kristína Bocková uviedla pre verejnoprávnu televíziu, že Regionálne centrum ochrany prírody v Prešove sa už intenzívne zaoberá problémom poškodených stromov. Oznámenie o škodách spôsobených bobrom bolo doručené aj Okresnému úradu Košice.

Zatiaľ čo škody napáchajú bobry, finančnú záťaž za ich činnosť ponesie štát, ktorý je povinný kompenzovať straty spôsobené chránenými živočíchmi. Podmienkou je, že náhradu škody môže požadovať len poškodená strana, v tomto prípade mesto Košice ako vlastník postihnutých pozemkov. O náhrade škody rozhoduje príslušný okresný úrad.



Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu