Obyvatelia trinástich obcí z okolia Turne nad Bodvou dlhodobo poukazovali na zhoršenú kvalitu ovzdušia, čierny prach v záhradách, zápach aj zvýšenú chorobnosť. Na problém poukazovalo aj združenie Priatelia Zeme. Cementáreň sa však celý čas bránila tým, že z ich strany je všetko v poriadku. Spor trval dlhé mesiace, teraz však prišiel Košický samosprávny kraj s riešením.
Vedenie Košickej samosprávy sa v snahe zabezpečiť zdravé životné prostredie a zlepšiť kvalitu života obyvateľov kraja aktívne zaoberalo podnetmi. „V záujme získania objektívnych údajov sme iniciovali viaceré odborné štúdie a s podporou Environmentálneho fondu sme zrealizovali biomonitoring dotknutého územia, ktorého výsledky preukázali zvýšené hodnoty škodlivých látok v prostredí. Rovnako evidujeme aj ďalšie analýzy vykonané aktivistami z dotknutého územia,“ uvádza vedenie Košického samosprávneho kraja.
Dôležitým faktorom, ktorý podčiarkol potrebu riešenia tohto problému, je aj žaloba Európskej komisie na Slovensko za dlhodobé prekračovanie limitov nebezpečných prachových častíc v ovzduší, najmä v blízkosti Košíc a v Jelšave.
Kraj nebol v rokovaniach so štátnymi orgánmi úspešný a rozhodol sa hľadať riešenia priamo s prevádzkovateľom cementárne. Úsilie prinieslo rokovania so spoločnosťou Danucem a.s., ktoré vyústili do návrhu Zmluvy o spolupráci medzi Košickým samosprávnym krajom a cementárňou.
„Zmluva špecifikuje konkrétne záväzky jednotlivých strán, ktoré sa týkajú transparentného zverejňovania údajov z meraní, pravidelného monitorovania kvality ovzdušia, periodickej komunikácie s dotknutým územím a ďalších opatrení na minimalizáciu negatívnych vplyvov na životné prostredie,“ opisuje vedenie župy. Dopĺňa, že cieľom je zvýšenie kvality života obyvateľov v blízkych obciach.
Do návrhu mala možnosť zasiahnuť aj široká verejnosť. Relevantné pripomienky obyvateľov kraj do zmluvy zahrnul a bude nasledovať jej schválenie.