Rodina dala zbohom Maťkovi, ktorý život ukončil na koľajniciach v Ťahanovciach. Na jeho smrť reagovali aj osobnosti


Rodina dala zbohom 12-ročnému Maťkovi, ktorý život ukončil na koľajniciach

Foto: Rodina dala zbohom Maťkovi, ktorý život ukončil na koľajniciach v Ťahanovciach. Na jeho smrť reagovali aj osobnosti
Foto: pixabay.com

V posledných hodinách otriasla Košicami zbytočná smrť 12-ročného žiaka, ktorý sa rozhodol ukončiť svoj mladý život skokom pod idúci vlak. Pár dní po jeho nečakanom odchode sa začali objavovať tvrdenia, ktoré poukazujú na možnú homofóbnu šikanu. „Všetci sa to boja povedať, ale zjavne to urobil kvôli šikane a strachu z inakosti. Chlapec sa hľadal, bol jemný, pre niekoho zženštilý. Rád sa jemne obliekal, mal samé kamarátky a asi žiadneho kamaráta. Postupne si uvedomoval, že je iný. Na svoju adresu si neraz vypočul, že je b****ant, t**loš, tr*nska,“ uviedla blízka osoba obete pre Inštitút pre ľudské práva.

Polícia zakrátko zareagovala na medializované informácie ohľadom možnej šikany s tým, že tragickú smrť chlapca vyšetruje a doposiaľ nebolo prijaté žiadne oznámenie v súvislosti s týmto podozrením.

V stredu sa s nebohým Maťkom rodina, kamaráti aj známi naposledy rozlúčili. „Bolo to dieťa z mojej veľmi blízkej rodiny. Včera (12. 3.) sme boli na pohrebe. Nikto príčetný nechce vidieť rodičov, starých rodičov, ako sa navždy lúčia s ich dieťaťom, vnukom. Ak sa chcete skúsiť vcítiť do ich kože, je to na neurol 3x denne. Prosím, učme deti, čo je v živote dôležité. Ukazujme deťom hodnoty, učme ich rešpektu k odlišnosti, buďme im vzorom ako bojovať s krivdami páchanými na nevinných, zvlášť na deťoch. Rodičia, tety a ujovia, učitelia, vychovávatelia - všetci to máme vo vlastných rukách. Empatia je sila, čo nás robí ľuďmi, nie je to slabosť. Spoločnosť zlyháva. MY všetci tvoríme spoločnosť. Znie to ako klišé, ale začnime od seba. Veď vieme, ako je to s tými kvapkami a morom. Moja prosba je preto k nám všetkým. Môžeme tak predísť ďalším zbytočným koncom. Maťko, ak môžeš, odpusť,“ zneli mrazivé slová členky rodiny Michaely.


Tragédia z Ťahanoviec sa rýchlo rozšírila po celom Slovensku a v mnohých oživila bolestivé spomienky. Pripomenula im tiež podobné nešťastie spred takmer dvoch rokov, kedy zo strechy školy v Parchovanoch skočil vtedy 15-ročný Roman. Jeho smrť bola takisto spojená so šikanou na škole. Rodičia, učitelia, politici či inak angažované osobnosti sa začali hromadne vyjadrovať k tomuto problému, ktorý má rôzne podoby. Volajú po systémových riešeniach, ale najmä po prevencii.

„Obrovská tragédia. Slovensko nedokáže ochrániť svoje deti ani v 21. storočí. A to len preto, že ľúbia inak. Primitívna nenávisť je tu permanentne zasievaná od najvyšších politických predstaviteľov. Pomáhajú im v tom proxy kanály, dezinformačné médiá i jednotlivci. Dokonca aj tradičné médiá sú schopné poľovať po LGBTI ľuďoch. Cítim hnev z nekonečnej pasivity teplých poslancov a ústavných činiteľov, ktorí sami si prešli ostrakizáciou či vydieraním, no z titulu svojej výnimočnej funkcie robia pre druhých holé nič. Hľadia do zeme a mlčia, pritom majú v rukách neskutočnú moc pohnúť našu spoločnosť dopredu, aby sa už takéto tragédie neopakovali. A keďže to nerobia a robiť nebudú, je to na nás, ako mnoho v tejto krajine. Osobne sa zaoberám šikanou a útokmi voči menšinám na prednáškach v školách. Robte to podobne aj vy - diskutujte, rozprávajte sa, organizujte besedy s rôznymi ľuďmi. Musíme zamakať, aby nenávisť nikdy nevyhrala…,“ vyjadril sa k nešťastnej udalosti na sociálnom médiu bývalý admin policajného Facebooku a autor stránky o hoaxoch Dávid Púchovský. 

„Som z toho veľmi, veľmi smutná. Od obeda, ako som si to prečítala, myslím na toho malého, nešťastného chlapca a pýtam sa… To sa nenašiel skutočne ani jeden človek, ktorý by mu pomohol? Čo sme to za ľudia? Ako môžeme násilie, šikanu a brutalitu prechádzať mlčaním a s hlavou dole?“ reagovala na jeho slová diskutujúca Viera.

„Je zarážajúce, že politici a političky naďalej šíria obludné reči o hrozbe zo strany LGBTI+ ľudí, pričom sú to práve homofóbne vyjadrenia a nenávisť, ktoré ohrozujú bezbranné deti. Vyzývame ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka a policajnú prezidentku Janu Maškarovú, aby tento čin čo najskôr vyšetrili. A zároveň všetkých politikov a političky, ktorí a ktoré sa najčastejšie označujú ako sociálni demokrati, národne či kresťansky cítiaci, aby prestali s nevraživosťou a prestali útočiť na LGBT+ ľudí,vyjadrila sa poslankyňa Lucia Plaváková, ktorá ma so šikanou voči svojej osobe bohaté skúsenosti.

Riaditeľ inštitútu a spoluzakladateľ Dúhového PRIDE-u Peter Weisenbacher upozornil na to, že takéto homofóbne správanie a šikana nemajú mať v našej spoločnosti miesto a vláda by mala prijať efektívne opatrenia. „Je strašné, že v našej spoločnosti sa môže stať, že 12-ročné dieťa trpí natoľko, že sa rozhodne ukončiť svoj život… Vyzývam predstaviteľov všetkých demokratických strán, aby sa zasadili za dôsledné vyšetrenie toho, čo k tomuto činu viedlo. Musíme však urobiť aj niečo preto, aby sme takýmto tragédiám v budúcnosti predišli,“ dodal.

Smrť chlapca nenechala chladného ani ministra spravodlivosti Borisa Suska: „Vyjadrujem hlbokú ľútosť nad tragédiou, pri ktorej prišiel o život 12-ročný chlapec. Ak sa vyšetrovaním potvrdia informácie o šikane, je hrozné, že si neuvedomujeme váhu slov, ktoré iných dokážu dohnať k zufalým činom. Akýkoľvek prejav nenávisti, ponižovania, zosmiešnovania je odsúdeniahodný. Apelujem najmä na rodičov, aby sa s deťmi zhovárali a vysvetlili im, že odlišný výzor, farba pleti, viera alebo sexuálna orientácia nie sú dôvodom na slovné alebo iné útoky.



Najnovšie v Košickom kraji

Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie zo zahraničia