Spoločnosť Renaissance Developments Group, SE, v úzkej spolupráci s Technickou univerzitou v Košiciach - Fakulta baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií, oznámila plán investovať miliardu eur na vybudovanie siete geotermálnych elektrární.
Tento projekt zahŕňa výstavbu 40 geotermálnych elektrární s celkovým výkonom 200 megawattov, čo Slovensku umožní znížiť závislosť na fosílnych palivách a významne posilniť energetickú sebestačnosť, uvádza Fakulta baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií.
„Fakulta je hrdá na možnosť prispieť svojimi odbornými kapacitami k projektu, ktorý má pre Slovensko taký veľký význam. Geotermálne zdroje predstavujú perspektívnu oblasť pre rozvoj a stabilitu pracovných miest, čo Slovensko jednoznačne potrebuje,“ uviedol pre web Asociácie priemyselných zväzov a dopravy dekan Fakulty baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií Michal Cehlár.
Vďaka projektu by tak mohla vzniknúť stovka nových pracovných miest.
Generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy Andrej Lasz vysvetlil, že ak nemáme dosť zelenej energie, jednoducho vypadávame z hry. Firmy, ktoré sa rozhodujú, kam investovať, si volia krajiny, ktoré im dokážu ponúknuť stabilné a čisté zdroje. Bez toho na Slovensku nové fabriky nevyrastú. Tento projekt nie je len o geotermálnej energii. Dopyt po zelenej elektrine totiž rastie a bude rásť.
Aby mohol tento projekt naplno rozvinúť svoj potenciál, je podľa generálneho sekretára kľúčové uznať jeho strategický význam. Vyzývajú preto vládu Slovenskej republiky, aby projekt zaradila medzi strategické investície.
Rozhodnutie by nielen urýchlilo jeho realizáciu, ale vytvorilo priaznivé legislatívne prostredie pre rýchly rozvoj geotermálnej energetiky na Slovensku.