Počas letných prázdnin sa mnohí rodičia snažia pre svoje deti vymyslieť plnohodnotný program. Niektorí ich berú na výlety, stanovačky, kúpaliská či zaujímavé prechádzky do prírody. Lenže nie každé takéto rodinné dobrodružstvo končí príjemne.
Namiesto kvetiniek a čerstvého vzduchu sa totiž v niektorých lokalitách skôr brodia medzi odpadkami. A presne takúto nepríjemnú skúsenosť zažil aj jeden z obyvateľov Košíc počas výletu so synom.
„Bol som sa so synom prejsť, no ostal som veľmi nemilo šokovaný. Pri Košiciach máme krásne prostredie Ružín, ale toto čo som tam videl, je niečo nemožné. Odpustite si, prosím, komentáre, že som to mal pozbierať – bol by som tam do Vianoc,“ podelil sa s ostatnými na sociálnej sieti. Ako dodal, spílené konáre kvôli viditeľnosti by ešte pochopil, no odpad, ktorý po sebe zanechávajú niektorí rybári, je podľa neho na povracanie. „Odkaz pre humusákov – BERTE TEN BORDEL HET SO SEBOU!!!“ píše nahnevaný otecko.
Pod príspevkom sa okamžite spustila lavína komentárov rozhorčených ľudí. „Za takéto prehrešky by som dávala povinne aktivačné práce. Lebo asi sa ľudia nepoučia,“ napísala Svetlana. „A o pár metrov ďalej sa kúpu ľudia, deti! Nemám slov na toto, hnusné niečo,“ pridala sa ďalšia komentujúca.
„V oblasti Margecian a Jakloviec sú stanoviská po rybároch ešte horšie. Neskutočný bordel,“ upozorňuje miestny obyvateľ. „Tak toto je mentalita idiotov. Idú na ryby, ožerú sa a po ich odchode ani chudák tráva nevyrastie. A bohvie, čo hádžu aj do vody. Pokuty, časté kontroly a mastné pokuty!“ pridal svoj názor ďalší.
So svojou skúsenosťou sa podelila aj Zdenka: „Zažili sme to na vlastnej koži, keď sme prišli chytať ryby. Prídu tam autom, ale mechy s bordelom už nevezmú. Hnusáci, bordelári. FUUUJ, HANBA VÁM NIEKTORÝM RYBÁROM!“ odkazuje všetkým, ktorí prídu na rybačku a na svoje odpadky zabudnú alebo ich jednoducho vyhodia do okolia.
Na základe reakcií ľudí tak vidno, že mnohým nie je ľahostajný stav životného prostredia v okolí obľúbenej vodnej nádrže. Viacerí si myslia, že pomôcť by mohla aj dôslednejšia kontrola týchto lokalít, kamery či zvýšené pokuty za ponechanie odpadkov v prírode.
Mnohí sa zhodujú v názore, že ak sa niektorí rybári a rekreanti nedokážu správať ako civilizovaní ľudia, mali by za to niesť aj patričné následky. Lebo príroda nie je smetisko – a už vôbec nie počas prázdnin, keď by mala byť miestom oddychu, nie znechutenia.
Pre lepší monitoring môže verejnosť použiť aj aplikáciu TrashOut, cieľom ktorej je zmapovať všetky nelegálne skládky po celom svete a pomôcť ľuďom viac recyklovať. „Vďaka aplikácii TrashOut môže každý človek prispieť k zlepšeniu svojho okolia. Jediné čo potrebuje je smartfón,“ uvádzajú autori projektu na svojom webe.