Menej nástrihov, viac sekcií. Ako dnes rodia Slovenky a prečo nás Holandsko necháva ďaleko za sebou?


Pôrody na Slovensku: nástrihy miznú, cisárske rezy však stále dominujú

Foto: Menej nástrihov, viac sekcií. Ako dnes rodia Slovenky a prečo nás Holandsko necháva ďaleko za sebou?
Foto: FreePik/ Ilustračná FOTO

Pôrodníctvo na Slovensku sa mení – niektoré staré praktiky ustupujú, no iné si stále držia svoje pozície. Dobrou správou je, že lekári robia menej nástrihov hrádze, no cisárske rezy ostávajú na vysokých číslach. A to aj napriek tomu, že ide o náročnú a rizikovejšiu operáciu.

„Z našich údajov vyplýva, že počet nástrihov hrádze klesá,“ uviedla zdravotná poisťovňa Dôvera, podľa ktorej tento zákrok absolvovalo ešte v roku 2019 až 37 % ich poisteniek, no do roku 2024 toto číslo spadlo na 15 %. V roku 2011 pritom išlo o alarmujúcich 67 % všetkých pôrodov na Slovensku.

Nástrih hrádze, odborne epiziotómia, by podľa odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie nemal byť bežnou rutinou. Jeho výskyt by sa mal pohybovať do 10 % všetkých pôrodov. Slovensko sa síce tomuto cieľu približuje, ale oficiálne štátne štatistiky chýbajú.

Česko, ktoré si vedie podrobnejšie pôrodnícke dáta, hlási v priemere 20 % epiziotómií, no rozdiely medzi jednotlivými pôrodnicami sú výrazné – od 10 % až po viac ako 60 %.

Cisárske rezy sa stále robia vo veľkom

Kým nástrihov ubúda, cisárske rezy na Slovensku držia dlhodobo hranicu okolo 30 % všetkých pôrodov. V Českej republike je to o niečo menej – 26 %, a v Holandsku, ktoré je v oblasti zdravotníctva často vzorom, dokonca len 18 %.

Podľa Dôvery sa pomer medzi plánovanými a akútnymi sekciami medzi ich poistenkami v roku 2024 delil v pomere 60 ku 40. V roku 2019 pritom tvorili plánované cisárske rezy až 80 %.

Ide pritom o zákrok, ktorý je „takmer o 90 % drahší ako vaginálny. Priemerná cena za vaginálny pôrod v roku 2023 bola 1 235 € a za sekciu 2 336 €,“ uvádza poisťovňa. Okrem nákladov však treba brať do úvahy aj vyššie riziká komplikácií pre matku i dieťa.

Gynekológov máme viac než priemer EÚ, ale…

Počet gynekológov na Slovensku zmluvne zazmluvnených poisťovňou Dôvera je 18,5 na 100-tisíc obyvateľov, čo je mierne nad európskym priemerom 18,3.

Zaujímavé sú však rozdiely medzi krajinami – v Holandsku, kde pôrody vedú najmä pôrodné asistentky, majú len 9,8 gynekológov na 100-tisíc obyvateľov. V Česku je to až 30.

Holandsko má však špecifický systém – ženy tam absolvujú menej vyšetrení, domáci pôrod je plne hradený z verejného zdravotného poistenia a ak sa rozhodnú pre pôrod v pôrodnici bez odporúčania lekára, musia si ho čiastočne priplatiť. Ambulantný pôrod je tam bežný – matka s dieťaťom odchádzajú domov už niekoľko hodín po pôrode.

České štatistiky prezrádzajú, že bonding robia v 61 % pôrodov, pupočník podväzujú neskôr v 58 % prípadov a dieťa prikladajú k prsníku do 66 % pôrodov.

Na Slovensku sa podobné údaje nedajú porovnať – „NCZI nezverejňuje“ tieto informácie. A pritom ide o rozhodujúce faktory, ktoré môžu rodičkám pomôcť vybrať si správne pôrodné zariadenie.

Narodených detí ubúda, aj keď žien v plodnom veku pribudlo

Štatistický úrad SR uvádza, že v roku 2023 sa narodilo 46 241 živých detí, čo je o 10 324 menej ako v roku 2021. Ide o najnižšiu pôrodnosť za posledných 100 rokov.

Zdroj: Dôvera


A čo je ešte zarážajúcejšie – „v roku 2024 bolo oproti roku 2019 o vyše 11 % viac poisteniek vo fertilnom veku (42-tisíc), ale o 4 % pôrodov (760) menej.“ Znamená to, že pokles pôrodnosti nie je spôsobený len tým, že by bolo menej mladých žien, ale zrejme ide o širší spoločenský trend.



Najnovšie v Košickom kraji

Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie zo zahraničia