FOTO: Košickí seniori majú dôvod na radosť. Centrum aktívneho starnutia otvorilo novú terasu, kde sa môžu realizovať


FOTO: Košickí seniori majú dôvod na radosť. Centrum aktívneho starnutia otvorilo novú terasu, kde sa môžu realizovať
Galéria: 8 fotiek
Foto: Facebook/Rasťo TRNKA

Centrum aktívneho starnutia na Bačíkovej ulici v Košiciach dnes oslavuje svoje druhé výročie aktívneho fungovania. V databáze má vyše štyristo aktívnych seniorov, pričom takmer polovica z nich pravidelne navštevuje rôzne aktivity. Aby prázdny priestor pri budove našiel svoje využitie, Košický samosprávny kraj investoval do jeho zveľadenia.

V marci tohto roka prišli do areálu prví robotníci, ktorí sa pustili do stavebných úprav a výstavby novej terasy. Tá od tohto týždňa slúži pre oddychové aktivity či kultúrne podujatia rôzneho charakteru. Seniori sa môžu realizovať aj na záhradke, kde si môžu vypestovať okrasné aj úžitkové rastliny. Dotácia na výstavbu tejto terasy predstavuje 60-tisíc eur z krajského rozpočtu.


Centrum aktívneho starnutia predstavuje inovatívny prístup k zlepšeniu kvality života seniorov prostredníctvom podpory ich zdravia, fyzickej aktivity a socializácie. Medzi ich obľúbené činnosti patrí vzdelávanie v rámci jazykových kurzov, pohybové aktivity ako posilňovanie, joga a tanec, a arteterapia zameraná na remeselné techniky a ručné práce.

Dôležitou súčasťou programu centra sú aj aktivity zamerané na zdravú výživu, ktoré pomáhajú seniorom formovať stravovacie návyky prispôsobené ich veku a zdravotnému stavu. Socializácia a nadväzovanie nových kontaktov je podporované organizovaním výletov, kvízov, prednášok a besied. Seniori tak majú príležitosť spoznávať prírodné, historické a kultúrne krásy kraja, ale aj zaujímavé osobnosti a odborníkov.Prečítajte si viac: