Učiteľkou roka sa stala Michaela z Budimíra. V deťoch prebúdza to, v čom vynikajú, rozpráva sa aj o ich emóciách


Foto: Učiteľkou roka sa stala Michaela z Budimíra. V deťoch prebúdza to, v čom vynikajú, rozpráva sa aj o ich emóciách Foto: Facebook/Učiteľská osobnosť Slovenska/Uršuľa Mičovská Photography

Laureátkou hlavnej ceny Učiteľ Slovenska 2023 sa stala Michaela Babejová, učiteľka prvého stupňa na Základnej škole s materskou školou Milana Rastislava Štefánika v Budimíri. Toto prestížne ocenenie si prevzala z rúk ministra školstva Tomáša Druckera počas slávnostného galavečera v Moyzesvej sieni v Bratislave, kde uspela spomedzi desiatich finalistov.

„Naším dlhodobým cieľom je prostredníctvom ocenenia zvýšiť prestíž učiteľského povolania v našej spoločnosti a motivovať súčasných a budúcich učiteľov k výkonu ich profesie. Sme presvedčení, že učitelia sa venujú jednému z najdôležitejších poslaní na svete,“ uvádzajú organizátori.

Veľkou inšpiráciou na jej pedagogickej ceste sú nielen jej kolegovia, ale aj samotné deti, ktoré denne prichádzajú s desiatkami nápadov. Tie sa potom snaží premeniť v niečo hmotné, edukačné a prínosné.Aktuálne má vo svojej triede 26 žiakov, ktoré motivuje v ich štúdiu rôznymi formami. Vo svojej praxi sa drží myšlienok Mérie Montessori a známkovanie nepovažuje za adekvátnu formu hodnotenia. Práve preto využíva slovú spätnú väzbu, čím podporuje sebahodnotenie detí.

„Mojím cieľom je nájsť, v čom jednotlivé deti vynikajú a ukázať to aj im samotným – či je to trpezlivosť, starostlivosť a záujem o druhých, dobrá pozornosť, priateľské správanie, iniciatíva, manuálne zručnosti, výtvarný, hudobný alebo športový talent,” vysvetlila svoju metodiku.

So svojimi žiakmi máva každodenné ranné komunitné kruhy, v rámci ktorých vedie rozhovory o ich emóciách, zážitkoch a o tom, čo je v daný deň na programe. So svojimi skúsenostami a postrehmi z učiteľskej sféry sa delí s ostatnými na svojom blogu a dokonca viedla aj workshop zameraný na budovanie inklizívnej klímy v škole.

Celý záznam z podujatia nájdete na tomto odkaze.

Prečítajte si viac: