Snehová kalamita, ktorá koncom minulého týždňa zasiahla Košice aj viaceré mestá na východe Slovenska, spôsobila rozsiahle škody na verejnej zeleni, cestách aj v rekreačných areáloch. Ťažký mokrý sneh lámal stromy a poškodzoval infraštruktúru, čo zasiahlo aj košickú zoologickú záhradu.
Po šiestich dňoch nepretržitého odstraňovania škôd je ZOO Košice od štvrtka 27. novembra opäť otvorená pre verejnosť. S touto dobrou správou sa podelilo vedenie metropoly východu na sociálnej sieti.
„Šesť dní sme bojovali s ťažkým mokrým snehom, ktorý priebežne vyvracal stromy po celom areáli,“ uviedlo mesto Košice. „Najviac zasiahnutá časť nad bažantnicou a okruh Altaj zostávajú zatiaľ neprístupné,“ doplnila samospráva s tým, že v náročnom teréne stále pracujú desiatky zamestnancov spolu s pracovníkmi Správy mestskej zelene. Podľa vedenia živel poškodil aj výbehy pre klokany, pštrosy emu, kozorožce či lamy, čo si vyžiada dlhšie práce.
Zvyšok areálu je však pre návštevníkov bezpečný a pripravený na návštevy. Technické tímy naďalej čistia terén a zabezpečujú chovné zariadenia, aby bolo možné časom sprístupniť aj zvyšné lokality. Zoologická záhrada odporúča návštevníkom rešpektovať uzávery a zvýšený pohyb technických pracovníkov.
ZOO Košice zároveň po trinástich rokoch smeruje k prekonaniu hranice 200-tisíc návštevníkov ročne. Pri tejto príležitosti pripravila sériu desiatich prekvapení — každý tisíci návštevník si odnesie darček. Záhrada preto pozýva verejnosť, aby ju v tomto období svojou návštevou podporila.