Dostavba nemocnice v Spišskej Novej Vsi pokračuje. Dokončená bude neskôr, než sa predpokladalo


Foto: Dostavba nemocnice v Spišskej Novej Vsi pokračuje. Dokončená bude neskôr, než sa predpokladalo Foto: Ilustračné foto/Pixabay

Nemocnica v Spišskej Novej Vsi pokračuje v projekte výstavby a rekonštrukcie financovanej z eurofondov. Disponuje už kompletnou projektovou dokumentáciou a právoplatným stavebným povolením. Musela však upraviť termín uvedenia nového trojpodlažného pavilónu do prevádzky na koniec roka 2028. Ak by tak nespravila, Penta Hospitals by bola nútená od zmluvy odstúpiť a z investícií by nebolo nič.

Ako vysvetlil Radoslav Čuha, generálny riaditeľ siete Penta Hospitals Slovensko, pôvodný termín prehodnotili po skúsenostiach s výstavbou nemocníc v Michalovciach a na Boroch. V decembri požiadali ministerstvo zdravotníctva o posunutie konečného termínu prevzatia stavby. Na jar roku 2026, teda v pôvodnom termíne, odovzdajú iba zrekonštruovanú časť s 34 lôžkami.

Ministerstvo zdravotníctva pre nemocnicu na Spiši vyhradilo 39,5 milióna eur. Celkové náklady sa môžu vyšplhať až na sumu 72 miliónov eur. Zvýši ich napríklad medicínske vybavenie či vonkajšie úpravy. Nová budova vychádza z projektu Nemocnice novej generácie v Michalovciach.Rozdiel medzi celkovou cenou investície a spolufinancovaním z plánu obnovy plánujeme financovať z vlastných zdrojov siete Penta Hospitals. Po výstavbe má byť nový pavilón prevedený do vlastníctva Košického samosprávneho kraja, s ktorého predstaviteľmi rokujeme o podmienkach tejto významnej investície,“ doplnil Čuha.

Za peniaze z plánu obnovy vznikne trojpodlažný pavilón, kde sa bude nachádzať gynekologicko-pôrodnícke oddelenie, novorodenecká jednotka intenzívnej starostlivosti, oddelenie anestézie a multiodborovej intenzívnej starostlivosti, centrálne operačné sály či centrálna sterilizácia.

„Tento dôležitý projekt významne zhodnotí verejný majetok Košického samosprávneho kraja a čo je najdôležitejšie, významným spôsobom skvalitní akútnu zdravotnú starostlivosť v spišskonovoveskom regióne,“ hovorí Rastislav Trnka, predseda Košického samosprávneho kraja. 


Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: