V Košiciach sa u škôlkárky objavila legionárska choroba. Aké sú jej príznaky ?


Foto: V Košiciach sa u škôlkárky objavila legionárska choroba. Aké sú jej príznaky ? Foto: Pexels

V Košiciach sa nakazila legionárskou chorobou malá škôlkárka, ktorá býva na ulici Kapitána Nálepku v Starom Meste. „Lekárka jej chcela predpísať antibiotiká, ale malá ich už nedávno užívala, tak som požiadala o výtery a krvné testy. Z krvi jej vyšla baktéria Legionella pneumophila. Trvalo takmer dva mesiace, kým sme sa tej pliagy zbavili,“ uviedla pre Korzár matka dievčaťa.

Baktéria sa môže vyskytovať v akomkoľvek druhu pitnej vody a zaberajú na ňu len niektoré druhy antibiotík. Rozbor vody v byte potvrdil štvornásobne prekročenú hranicu baktérie zo sprchovej hlavice. S problémom sa preto obrátili na vodárne aj Tepelné hospodárstvo Košice.

„Vzorky boli v našom prípade odobraté priamo laboratóriom. Všetky tieto vzorky z 15. januára 2024 boli negatívne. Pravidelné odbery vzoriek v celom meste vykonáva náš dodávateľ pitnej vody. Našej spoločnosti podľa platnej legislatívy nevyplýva povinnosť odoberať vzorky na legionellu,“ uviedol pre Korzár Miroslav Andrejco, námestník riaditeľa pre prevádzku a obchod Tepelného hospodárstva Košice.

Legionella pneumophila

U väčšiny zdravých ľudí s dostatočnou imunitou sa vznik ochorenia nepredpokladá. Najčastejšími rizikovými faktormi sú vek nad 50 rokov, pridružené ochorenia, fajčenie, nadmerná konzumácia alkoholu či chronické ochorenia pľúc. Takisto aj ďalšie chronické ochorenia napríklad kardiovaskulárne ochorenia alebo imunodeficiencia.Môžete sa infikovať vdýchnutím vodných aerosólov, čiže drobných kvapôčok vody kontaminovaných touto baktériou, a zriedkavo aspiráciou vody. Aerosóly s baktériami sa najčastejšie vytvárajú pri spustení sprchy, vo vírivkách, fontánach a v klimatizačných systémoch. Treba zabezpečiť, aby teplá voda dosahovala 50 až 55 stupňov Celzia a zaistiť v celom vodovodnom systéme jej cirkuláciu.

Podľa ÚVZ je dôležité zabrániť stagnácii vody. Treba odpúšťať raz týždenne vodu zo spŕch aj kohútikov, ktoré dlhší čas neboli používané. Hlavice a vodovodné kohútiky musia byť čisté, bez slizov, povlakov a usadenín. V neposlednom rade sa odporúča izolovať rozvody s teplou vodou, aby nedochádzalo k ohrievaniu studenej vody.

Prečítajte si viac: