• 7. november 2025 o 18:50

Košičan chcel poukázať na upchatú výpadovku smerom do centra mesta, ľudí však zaujalo niečo úplne iné

Košičania upozorňujú na kolóny v meste aj na rozpadnuté chodníky

Foto: Košičan chcel poukázať na upchatú výpadovku smerom do centra mesta, ľudí však zaujalo niečo úplne iné
Foto: Facebook/Košice - kuriozity a absurdity, M.G.

Ku každodenným problémom väčších miest patria aj rozsiahle kolóny, ktoré dokážu vodičom poriadne zvýšiť tlak. V Košiciach sú ranné a popoludňajšie zápchy už roky neodmysliteľnou súčasťou života, najmä na hlavných ťahoch smerujúcich do centra, ale aj von z neho.

Pred niekoľkými týždňami bol slávnostne otvorený dlhoočakávaný košický obchvat. Aj po jeho otvorení sa však mnohí motoristi sťažujú, že cesta cez mesto im trvá rovnako dlho ako predtým. „Obchvat nepomáha, stále 30 minút, tri zastávky,“ napísal jeden z vodičov na sociálnej sieti.

Pohľad im padol na chodník

Pod príspevkom sa rozprúdila rozsiahla debata medzi mnohýmivodičmi. Jeden z komentujúcich pripomenul, že obchvat je jedna vec, ale osobné autá smerujúce do centra sú druhá. Ďalší ironicky poznamenal, že ten úžasný chodník hneď vedľa by možno ocenilo aj UNESCO. Chodník je nádherný. Aspoň keby ste to neukazovali, hanba . Ako keby tam včera bolo zemetrasenie,“ poznamenal Jozef.  „Moment… to je chodník?“ neveriacky píše ďalší komentujúci.


Objavili sa však aj realistické pohľady – viacerí pripomenuli, že obchvat odstránil z mesta kamióny a že cez most VSS sa teraz preletí. Niektorí upozornili na nevyhovujúcu infraštruktúru a neustále dopravné obmedzenia, ktoré brzdia plynulosť premávky. „Pomohlo by, keby nebol poloodstavený most pri Tescu a opravy sa robili systematicky, nie len pred voľbami,“ uviedol ďalší komentujúci.

Problém vidia aj inde

Niektorí však upozornili, že problém sa presunul inde. „Kým sa nespraví most Pri hati, kolóny budú stále,“ napísal jeden z komentujúcich. Ďalší sa tiež zhodujú, že obchvat by pomohol, keby nebol poloodstavený most pri Tescu a k tomu aj čiastočne rozkopané Opátske.


Vodiči sa v Košiciach zhodujú aspoň v jednom, dopravná situácia v meste si vyžaduje komplexné riešenie, nie len čiastkové zásahy. Obchvat síce pomohol znížiť tranzit ťažkých vozidiel, no vnútromestská doprava zostáva preťažená.

Mnohí pritom dlhodobo upozorňujú, že bez modernizácie križovatiek, lepšieho riadenia semaforov a dostatočných parkovacích kapacít sa situácia zásadne nezlepší. K tomu sa pridáva aj potreba opráv ciest a chodníkov, ktoré sú v mnohých častiach mesta v havarijnom stave. Košičania tak zatiaľ nezostáva nič iné, len obrniť sa trpezlivosťou a občas aj dávkou humoru, ktorý sa na sociálnych sieťach stáva jedinou zbraňou proti nekonečným kolónam.


Minútky zo Slovenska