- 3. november 2025 o 15:10
Gemerom sa rýchlosťou blesku šíri choroba špinavých rúk, najnovšie pribudlo ďalšie ohnisko nákazy v malej obci
S príchodom jesene sa naplno rozbehol nielen školský rok, ale aj obdobie zvýšeného výskytu rôznych ochorení. Deti a takisto aj pracujúci ľudia trávia omnoho viac času v kolektívoch, čo prirodzene zvyšuje riziko prenosu vírusov a infekcií. Okrem bežných respiračných chorôb sa hygienici v týchto týždňoch opäť stretávajú aj s výskytom vírusovej hepatitídy typu A.
Gemerom sa stále šíri choroba špinavých rúk
Hygienici z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Rožňave informujú o novom aktívnom ohnisku vírusovej hepatitídy typu A. Ochorenie sa objavilo v obci Bôrka u dieťaťa z lokality s nízkym hygienickým štandardom bývania.
Podľa zverejnených informácií ide zatiaľ o jediný potvrdený prípad, no v obci už platia prísne preventívne opatrenia. V tamojšej materskej škole bola nariadená zvýšená dezinfekcia priestorov a dôsledné dodržiavanie osobnej hygieny.
Regionálny úrad verejného zdravotníctva uvádza na svojom webe, že obci už doručil aj odporúčania na prevenciu šírenia prenosného ochorenia, vrátane informačných letákov v slovenskom aj rómskom jazyku. Súčasťou opatrení sú aj pokyny pre organizovanie hromadných podujatí.
Okres Rožňava sa s vírusovou hepatitídou typu A potýka už od začiatku tohto roka. Prvé prípady sa objavili v apríli v Dobšinej, neskôr sa ochorenie rozšírilo aj do Rožňavy a obcí Krásnohorské Podhradie, Jovice a Pača. Od začiatku epidémie hygienici v okrese evidujú už 136 prípadov žltačky.
Nebezpečná je jej inkubačná doba
„Žltačka typu A môže mať inkubačný čas až 50 dní, čo znamená, že sa príznaky ochorenia môžu prejaviť približne až do dvoch mesiacov od nakazenia sa a osoba môže infekciu bez príznakov šíriť medzi ostatných ľudí,“ uviedla hlavná hygienička Slovenskej republiky Tatiana Červeňová.
Pokračuje s tým, že prvými nejasnými príznakmi sú nechutenstvo, nevoľnosť, bolesť v okolí brucha. Jasnými príznakmi sú už tmavý moč a žlté sfarbenie pokožky alebo očí.
Pacienti aj ich okolie by sa malo riadiť pokynmi epidemiológov a lekárov, ktorí sa snažia zamedziť ďalšiemu šíreniu ochorenia aj mimo ohniska nákazy, a teda tým chrániť aj ľudí, ktorí možno neboli v priamom kontakte s chorými, ale môžu ochorieť.
Minútky zo Slovenska
- 10:30 Druhá vlna energopomoci mešká. Niektorí nedostali ani prvý šek, ľudia sú v neistote
- 10:16 VIDEO: Ministerstvo obrany obnoví Vojenský umelecký súbor Jánošík, bude sídliť v Dome kultúry ŽSR vo Zvolene
- 10:14 Polícia pátra po nezvestnej, len14-ročnej Evelin z obce blízko Nitry
- 10:10 Napadnutie Ferenčáka mali zachytiť kamery, utrpel otras mozgu. Polícia má mať niečo, čo môže objasniť útok na poslanca
- 10:10 Na sídlisku v Bánovciach úradujú zlodeji, vykradli auto pod oknami paneláku, miestni hovoria o dlhodobom probléme
- 10:00 Vlčiak napadol v Svätoplukove tehotnú ženu, ktorá skončila na zemi. Jej malý psík skončil v ostrých zuboch a neprežil
- 09:38 Vodiči dajte pozor, na vjazde do Piešťan sa zrazili dve autá s autobusom. Na úseku sa zdržíte desiatky minút
- 09:38 Na vjazde do Piešťan sa zrazilo niekoľko áut s autobusom. Z miesta hlásia zranených, zasahuje aj vrtuľník
- 09:30 VIDEO: Ďalší medveď v okrese Humenné. Pobehoval po ceste, v tejto lokalite jazdite opatrne
- 09:30 V Ranči pri Žiline môže pribudnúť nová exotická šelma. Rozhodovať budú aj mestskí poslanci
- 09:20 FOTO: V obci neďaleko Levíc večer horelo. Podľa starostu je málo pravdepodobné, že požiar vznikol samovoľne
- 09:10 Polícia cez víkend uzavrela Rázusovo nábrežie. Pri Moste SNP sa nachádzal neznámy predmet
- 09:10 Obec pri Banskej Bystrici upozorňuje ľudí na výskyt medveďa, napadol aj vlečky s včelami
- 09:10 Trh so športovým tovarom čaká zemetrasenie, na Slovensko prichádza poľský gigant
- 08:58 Príbuzní na Spiši zažili mrazivé chvíle, z hrobu počuli klopanie aj búchanie. Policajti podľa svedka dokonca utekali