• 29. okt 2025 o 15:35

Na Spiši mal na vlka strieľať vysoký funkcionár SPK, ochranári upozorňujú na porušenie zákona

Foto: Na Spiši mal na vlka strieľať vysoký funkcionár SPK, ochranári upozorňujú na porušenie zákona
Foto: pexels.com

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR určilo ročnú kvótu lovu vlka dravého vo výške 74 jedincov. Kvótu ministerstvo prerozdelilo medzi jednotlivé kraje. Ochranári od schválenia varujú pred zbytočným zabíjaním, podľa najnovšej analýzy organizácie My sme les došlo pri odstrele minimálne troch vlkov s vysokou pravdepodobnosťou k porušeniu zákona o poľovníctve.

„Podľa zákona možno vlka loviť iba cez deň a za jasných mesačných nocí, teda v deň splnu mesiaca, ako aj tri noci pred ním a tri noci po ňom. Inak môžu poľovníci loviť zver v noci len dve hodiny po západe slnka a dve hodiny pred jeho východom. Napriek tomu sa v oficiálnych záznamoch objavujú odstrely hlboko po západe slnka a ďaleko od splnu mesiaca,“ uvádza organizácia.


Vysoký funkcionár mal strieľať v rozpore so zákonom

Jeden takýto prípad sa mal stať aj 28. septembra v Prakovciach vo Volovských vrchoch, ide o okres Gelnica v Košickom kraji. Na vlka mal podľa organizácie strieľať vysoký funkcionár Slovenskej poľovníckej komory (SPK) v rozpore so zákonom. Poľovníkovi hrozí disciplinárne konanie zo strany SPK.

„Tá však nemusí vôbec disciplinárne zakročiť. Stačí, ak si vinník chybu prizná, konanie oľutuje a uhradí spôsobenú škodu. Zarážajúce je aj to, že Štátna ochrana prírody SR a Správa NAPANT odmietajú sprístupniť presné lokality odstrelov vlkov, hoci na to nemajú zákonný dôvod. Tým znemožňujú verejnú kontrolu a zvyšujú riziko, že k odstrelom dochádza aj v chránených územiach,“ dodáva My sme les.

Ochranári dopĺňajú, že lov vlka na základe kvót nie je vedeky podložený, nepomáha farmárom a ohrozuje populáciu vlkov aj v susedných krajinách. Organizácia pre podozrenie z porušenia zákona podáva podnet ministerstvu pôdohospodárstva a Slovenskej poľovníckej komore.


Ako vyplýva zo záznamov o ulovení (úhyne) vlka dravého Informačného systému poľovníctva, v aktuálnej sezóne bolo doposiaľ ulovených 45 vlkov, okrem toho uhynulo aj päť jedincov. Poľovníci ulovili vlkov aj v okresoch Prešovského kraja, konkrétne Humenné, Kežmarok, Levoča, Poprad, Snina, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník, Vranov nad Topľou a Sabinov.

Minútky zo Slovenska