Košickí vysokoškoláci zdokonalili krajský geoportál. Môže pomôcť ľudom s alergiou či astmou


Foto: Košickí vysokoškoláci zdokonalili krajský geoportál. Môže pomôcť ľudom s alergiou či astmou Foto: kpi.fei.tuke.sk

Počas vzdelávacieho programu Živé IT projekty košickí študenti univerzít zdokonalili Geoportál Košického samosprávneho kraja. Župa sa do projektu zapojila po prvýkrát a zastrešila súťažný projekt študentov Katedry počítačov a informatiky FEI TUKE.

„Na župe máme k dispozícii zaujímavé dáta, no ich súvislosť si vieme lepšie predstaviť až vďaka krajskému geoportálu. Znázorniť tieto dáta pomohli aj študenti, ktorí sa zapojili do súťaže Živé IT projekty,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Študenti medzi mesiacmi október až január navrhli a programovali využitie geopriestorových dát a webovú aplikáciu Geoportál KSK. Tá zahrňuje vizualizované údaje o kvalite ovzdušia, znečisťujúcich látkach, ale aj alergénoch v celom Košickom kraji. Obzvlášť užitočná môže byť pre ľudí, ktorí trpia alergiou, astmou alebo inými respiračnými ochoreniami.

Predseda Trnka tvrdí, že župa sa snaží vytvárať aktivity, ktoré mladým východniarom pomôžu obchádzať úrady práce. „Som rád, že majú dosť dôvodov zlepšovať sa, rozvíjať svoj veľký potenciál a byť motivovaný konkurenciou aj vďaka súťažiam akou sú Živé IT projekty,“ zhodnotil úsilie študentov.


Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: