Šikanovaný Roman z Parchovian nechal list na rozlúčku. Písal rodičom, spolužiakom aj riaditeľovi školy


Foto: Šikanovaný Roman z Parchovian nechal list na rozlúčku. Písal rodičom, spolužiakom aj riaditeľovi školy Foto: Facebook/Roman Dominik Michalik

Roman, ktorý sa minulý rok v novembri rozhodol ukončiť svoj život po dlhodobom šikanovaní zo strany spolužiakov, napísal desaťstranový list na rozlúčku. Ten našli v mobile, ku ktorému sa rodičia dostali po vyše dvoch mesiacov od tragédie. Roman ho pomenoval “Posledná správa pre všetkých” a jeho obsah zverejnil portál noviny.sk. Na konci listu spísal všetky jeho mailové adresy aj s heslami, ako aj PIN kód k svojmu počítaču.

Text začal písať 15. novembra 2023 o 01:33 hod. V ten deň zjedol vo veľkej dávke tabletky antidepresív. “Akurát som sa tým len zdrogoval,” zhodnotil. Správu začal so slovami “Dúfam, že aspoň niekto bol dostatočne inteligentný a momentálne toto čítate,” predstavil sa a pokračoval, “Pokiaľ toto niekto číta, už som asi spáchal samovraždu alebo som sa o to aspoň pokúsil.” 

Správa je rozdelená na viacero častí a každá je venovaná konkrétnej osobe. Prvú venoval svojej mame. “V skratke ti ďakujem, bola si tá najlepšia mama na svete a nemohol som mať lepšiu, moje posledné ľúbim ťa,” odkázal jej. Píše, že sa na ňu hneval len občas, a to preto, že nemohol odísť z domu kedy a kam chcel bez vysvetľovania. 

“No nazdar, tato, plačeš? Keď hej, tak prestaň. Však ako ty hovoríš, teraz som na lepšom mieste, tak treba oslavovať, nie smútiť,” napísal otcovi. Narážal pritom na slová, ktoré mu otec povedal pri smrti strýka. Odkázal mu, že sa pri ňom cítil občas ako pri cudzincovi a materiálne veci mu ho nenahradili. Často mu chýbal. “Popravde o tebe fakt veľa neviem. Vždy si bol preč a keď si doma, tak buď niekam chodíš, alebo niekomu pomáhaš,” napísal Roman. “Samozrejme si ťa vážim a ďakujem ti za všetko. Si ten najlepší otec na svete a ďakujem za všetko, len ľutujem, že som s tebou nestrávil viac času. Moje posledné ľúbim ťa, tatino.”

Jednu z častí venoval aj riaditeľovi základnej školy. Chce, aby mu slová v liste niekto odkázal osobne. “Môžete už oslavovať, že nedôjdem do školy,” napísal Roman.


Pasáž určenú pre deviatakov portál nezverejnil celú. Roman v nej opisuje, čo mu spolužiačky hovorili. Vysmievali sa mu za jeho výzor, účes aj oblečenie. Tvrdili, že vyzerá ako úchyl. Chce, aby sa táto časť čítala v triede, keď tam bude čo najviac žiakov. “Popravde neviem, čo som vám urobil. Podľa mňa ani vy neviete, keď sa fakt zamyslíte, čo také zlé som vám spravil, že sa ku mne už asi 5 rokov chováte ako k odpadu,” napísal.

V škole trpel a potrebnú pomoc nedostal. Napísal, že toto prostredie ho zničilo ako celého človeka a zdeptalo. Odkaz pre spolužiakov ukončil slovami: “Každopádne, na konci dňa vás mám všetkých rád, aj keď niektorých viac než ďalších, ale všetkým vám prajem šťastie a pekný život, teraz už Roman free.”

Kamarátke odkázal, že by ho zachránil jeden konkrétny vzťah. “Asi som do teba nebol ani taký zamilovaný, že láska, ale skôr som bol zamilovaný, lebo si bola jediné pekné dievča, ktoré sa so mnou bavilo a nevadila mu moja prítomnosť,” napísal jej.

Rodičov list na rozlúčku neupokojil. Romanov otec splní jeho posledné prianie a odkaz pre deviatakov prečíta v triede, ktorú chlapec navštevoval. “Urobím aj tlačovku. Šikanovali ho a môj syn o tom v liste píše a píše to aj riaditeľovi Račkovskému. Aj odkaz pre Račkovského - ako môj syn napísal, odkaz od Romana už z hrobu mu prečítam. Osobne,” vyhlásil.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: