Na východe sa rozbehla veľká očkovacia kampaň proti vírusu HPV, ktorý spôsobuje rakovinu


Foto: Na východe sa rozbehla veľká očkovacia kampaň proti vírusu HPV, ktorý spôsobuje rakovinu Foto: ilustračné/freepik.com

V Košiciach sa rozbehla rozsiahla očkovacia kampaň proti ľudskému papilomavírusu (HPV), ktorý je hlavným pôvodcom niektorých druhov rakoviny. Východniari tak majú možnosť získať vakcínu v Očkovacom centre pri Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura, ktorá sa nachádza na Rastislavovej ulici.

Očkovanie bude prebiehať vo viacerých termínoch, a to konkrétne 6. a 20. februára, ako aj 5. a 12. marca. Táto služba je dostupná pre deti od 15 rokov a dospelých. V prípade starších detí do 18 rokov je časť ceny vakcíny hradená poisťovňou. Záujemcovia o očkovanie sa môžu objednať prostredníctvom e-mailu ockovacie.centrum@unlp.sk.

Okrem košického očkovacieho centra poskytuje vakcináciu proti HPV aj Nemocnica Penta Hospitals v Michalovciach. Táto možnosť je k dispozícii každý štvrtok v ambulancii cestovnej medicíny, pričom záujemcovia si môžu termín zarezervovať online.

Väčšina ľudí si nemusí byť vedomá svojho zdravotného stavu, pretože nakazení často nevykazujú žiadne symptómy. Diagnostika HPV je možná aj v košickom očkovacom centre, kde sa pacienti môžu objednať na testovanie. Na HPV doposiaľ neexistuje liek, preto sa ako prevencia odporúča očkovanie pre obe pohlavia.


Správy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu