FOTO: Umelo vytvorená ľadová stena v Zádielskej doline poteší lezcov a očarí turistov


FOTO: Umelo vytvorená ľadová stena v Zádielskej doline poteší lezcov a očarí turistov
Galéria: 10 fotiek
Foto: slovensky-kras.eu

V blízkosti Košíc sa nachádza Zádielska dolina, ktorá je perfektným miestom pre milovníkov turistiky a horolezectva. Každý rok vytvárajú horolezci z košického Rozlomity klubu v závere doliny umelú lezeckú stenu z ľadu, ktorá poskytuje nielen skvelé športové vyžitie, ale vytvára aj nádhernú vizuálnu atrakciu v podobe ľadového vodopádu, ktorá zanechá v turistoch nezabudnuteľný zážitok.

Vodu čerpáme z blízkeho potoka, a tak vytvárame ľad. Trvá to zhruba dva týždne, ale závisí to samozrejme od počasia,“ uviedol Jaroslav Pukansky z klubu Rozlomity Košice, pričom dodal, že na vytvorenie ľadu musia byť aj ideálne mrazivé podmienky. S prípravou začali v tomto roku už na začiatku januára.


Vytvorenie Zádielskeho ľadu vzniklo ešte v roku 2017 z vlastnej iniciatívy členov klubu, ktorí ho počas víkendov prioritne využívajú na tréning a prípravu začiatočníkov, ale aj ako alternatívu, keď nie sú v Tatrách vhodné podmienky na lezenie ľadov.

Foto: lezeckastenakosice.sk

Klub zdôrazňuje, že lezenie je na vlastnú zodpovednosť a s vlastnou výbavou. „Keďže sa tento ľad vytvára umelo, má zvislú štruktúru, a tak v ňom istiace pomôcky do ľadu nedržia. Preto platí pravidlo, že sa lezie iba s lanom zhora, čo znamená, že lezec je istený lanom na istiacom bode na konci ľadu,“ vysvetľuje Pukansky.


Zároveň dodáva, že je potrebné dodržiavať všeobecné pravidlá lezenia, ako je nosenie prilby, nelezenie pod sebou a mnohé ďalšie. Záujemcovia majú tiež možnosť zarezervovať si inštruktora, ktorý ich bude pri lezení sprevádzať.


Turisti sa môžu prejsť aj priamo pod ľad, kadiaľ vedie chodníček medzi Horolezeckou a Zádielskou chatou. Počas teplejších dní však treba byť opatrný, keďže sa ľad môže začať topiť a môžu z neho padať úlomky.

Ľadová stena sa nachádza na ľavej strane za horolezeckou chatou, pričom ju uvidíte aj z asfaltovej cesty, ktorá vedie k reštaurácii Zádielska chata. Bližiše informácie nájdete TU.Prečítajte si viac: