Do umenia a kultúry v Košickom kraji putovalo vyše 1,8 milióna eur. Aké novinky vás čakajú?


Foto: Do umenia a kultúry v Košickom kraji putovalo vyše 1,8 milióna eur. Aké novinky vás čakajú? Foto: ilustračné/Facebook/Bábkové divadlo v Košiciach

Kultúrne a umelecké vyžitie na východe dostalo nový rozmer. Na Spiši, Gemeri, Above a Zemplíne pribudlo v minulom roku dokopy desať župných kultúrnych organizácií, ktoré prinášajú nové a nepoznané zážitky pre návštevníkov i profesionálnejšie podmienky pre umeleckú činnosť. Košický samosprávny kraj (KSK) tieto projekty spolufinancuje vo výške päť percent a viac ako 1,8 milióna eur sa načerpalo vďaka eurofondom. Župa o tom informuje na svojom webe.

„Dlhodobou snahou župy je vytváranie moderných a funkčných priestorov, ktoré sú schopné konkurovať aj zahraničnej ponuke – výsledkom sú stúpajúce čísla návštevnosti a nárast príjmov kultúrnych organizácií,“ informoval predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.


Múzeá a galérie nastupujú na vlnu svetových trendov, a tak sa snažia návštevníkov nalákať na interaktívne novinky či rozličné digitálne vychytávky. Zemplínske múzeum v Michalovciach napríklad v sobotu 27. januára otvára archeologickú expozíciu. Do praveku vás prenesie Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína s jeho novou výstavou Zemplín Antiqua, ktorá sa sprístupní v polovici februára.

Východoslovenské múzeum v Košiciach ponúka možnosť zažiť gotiku s rovnomenným názvom expozície, ktorá štartuje už 2. februára. Pre milovníkov hudby je k dispozícii výstava klávesových hudobných nástrojov v Letohrádku Dardanely v Markušovciach a fanúšikovia lokálneho výtvarného umenia sa môžu kultúrne vyžiť v Otvorenej galérii v Baníckom múzeu v Rožňave.


Zdroj: Facebook/Východoslovenská galéria


Inštitúcie v modernejšej podobe

V rámci finančnej podpory sa zrekonštruovali divadelné sály a štúdio v Spišskom divadle. Priestory Spišského kultúrneho centra a knižnice nebudú slúžiť už len knihomoľom, ale po novom aj účastníkom rozličných vzdelávacích programov a školákom.

Modernizáciou prešlo aj Bábkové divadlo v Košiciach, ktoré dostalo nielen nový šat, ale zlepšilo aj technické podmienky pre svojich zamestnancov. S novinkami prichádza tiež Východoslovenská galéria v Košiciach, ktorá v priebehu nasledujúceho mesiaca otvorí svoj vlastný Shop VSG. Zážitok z vystavených diel bude ešte väčší vďaka výmene osvetlenia a informačných technológií. K úspešným košickým projektom patrí aj Verejná knižnica Jána Bocatia v Košiciach, ktorá rozšírila svoje priestory o študovňu a pre čitateľov zaobstarala knihobox.


Slobodné a nezávislé médiá sú kľúčové pre demokraciu. Nepodliehajú vplyvu politikov ani záujmových skupín, čo im umožňuje objektívne a pravdivo informovať verejnosť.

Podpora slobodných médií je investíciou do transparentnej a spravodlivej spoločnosti.

Podporiť nezávislé spravodajstvo

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: