- 24. august 2025 o 13:00 / aktualizované 25.08. o 21:45
Toto je 12 najagresívnejších psích plemien. Ktoré patria medzi rizikové a prečo si vyžadujú skúseného majiteľa?
Pri výbere štvornohého spoločníka sa niektorí ľudia prikláňajú k menším plemenám, iní zas túžia po veľkom a silnom psovi. Bez ohľadu na preferencie je však dôležité uvedomiť si, že niektoré plemená sú často označované za agresívne a ich zvládnutie si vyžaduje skúsenosť, dôsledný výcvik a čas.
Hoci mnohé predsudky označujú konkrétne plemená za „nebezpečné“, pravdou je, že agresívne správanie sa môže prejaviť u každého psa – bez ohľadu na veľkosť či pôvod. Rozhodujúci je spôsob výchovy, socializácia a prístup majiteľa. Napriek tomu existujú plemená, ktoré majú silný ochranný inštinkt či lovecký pud, čo ich robí náročnejšími na vedenie. Zoznam zostavil český portál dotyk.cz.
Ktoré plemená patria medzi rizikové?
12. Československý vlčiak – silný ochranca so sklonom byť odťažitý k cudzím ľuďom. Má výrazný lovecký pud a v kontakte s menšími psami môže byť nepredvídateľný.
11. Cane corso – mohutné plemeno s pôvodom v starovekom Ríme. Ak mu majiteľ nevenuje dostatok času, môže sa stať agresívnym.
10. Bulteriér – oddaný a svalnatý pes, ktorý však potrebuje skúseného psovoda, inak môže vykazovať útočné sklony.
9. Rodézsky ridžbek – ridžbeky sú podobné bulteriérom, pes pôvodne šľachtený na ochranu fariem pred divou zverou. Vyžaduje dôsledný výcvik a pevnú ruku.
8. Argentínska doga – lovec púm a diviakov, v niektorých krajinách zakázané plemeno pre svoju silu a tvrdohlavosť. Pre neskúsených majiteľov je to jedno z najhorších plemien, ktoré si môžu vybrať.
7. Búrsky buldog – využíval sa na vyhľadávanie zranených zvierat a ochranu fariem pred levmi a leopardmi. V skutočnosti je to veľmi verný pes, ktorý chráni svoju rodinu. Jeho sila je však zároveň aj jeho slabinou, pretože vďaka nej patrí medzi najnebezpečnejšie plemená vôbec.
6. Basenji – plemeno zo strednej Afriky, ktoré je ťažko cvičiteľné. Je rezervované k cudzím ľuďom a má silný lovecký inštinkt.
5. Bernardín – hoci známy ako záchranársky pes, pri nedostatočnej socializácii môže byť agresívny.
4. Americký buldog – tvrdohlavý, ťažko vycvičiteľný a veľmi sebavedomý pes.
3. Akita Inu – oddaný rodine, no voči cudzím ľuďom teritoriálny a dominantný.
2. Čau-čau – nezávislý pes, ktorý potrebuje dôkladnú socializáciu a výcvik. Cudzích ľudí neznáša a majiteľa si silno chráni.
1. Doberman – skvelý strážny pes, ktorý útočí najmä v prípade provokácie. Vie byť agresívny k iným psom aj neznámym ľuďom.
Odborníci zdôrazňujú, že aj u týchto plemien môže správny prístup výrazne znížiť riziko agresivity. Základom je skorá socializácia, pravidelný výcvik a dostatok fyzickej i psychickej stimulácie. Bez týchto faktorov môže byť pes, bez ohľadu na plemeno, pre svoje okolie nebezpečný.
Minútky zo Slovenska
- 25.04. FOTO: Ján Balciar, ktorý šéfoval tajným, predáva svoju luxusnú chatu v Nízkych Tatrách, jej cena aj vzhľad vás prekvapí
- 25.04. VIDEO: Futbalové ihrisko v Stupave obsadila večer nečakaná tréningová zostava. Čo na to domáci klub?
- 25.04. Do baterkárne v Šuranoch už hľadajú zamestnancov. Platy od 2 300 eur, no aj povinnosť absolvovať školenie v...
- 25.04. Od 1. mája platí zákaz alkoholu aj pre spolujazdcov. Pokuta až 650 €, no platí dôležitá výnimka
- 25.04. Podozriví asfaltéri sa opäť objavili pri Žiline. Varuje pred nimi obec, na čo si dať pozor?
- 25.04. Neviete, kam sa vybrať na výlet? Na Podpoľaní stojí unikát, ktorý inde len tak nenájdete
- 25.04. FOTO: Mesto Prešov plánuje komplexnú rekonštrukciu Slovenskej ulice. Ilustračné vizualizácie pohoršili obyvateľov
- 25.04. Kam cez víkend v okolí Nitry? 5 tipov na jarné výlety s úžasnými výhľadmi, pri ktorých sa ani nezapotíte
- 25.04. FOTO: Trnavčania spomínajú na podniky, ktoré im v meste najviac chýbajú. Na ktoré nedajú dodnes dopustiť?
- 25.04. Drzosť v Borskom Svätom Jure: Šofér dal auto do opravy, mechanik mu ho za chrbtom predal, cena vyráža dych
- 25.04. VIDEO: Chodci nečakane vbehli pred autobus v Bratislave, šofér len tak dobrzdil a vzápätí sa strhla vulgárna hádka
- 25.04. Patrika zaujal muž v kostýme čarodejníka. Bystrický Harry Potter je medzi miestnymi dobre známy
- 25.04. FOTO: Pálenie Ďura je na Považí stále živým zvykom. Pozrite sa, kde všade túto tradíciu môžete zažiť
- 25.04. Do práce sa pôjde aj 8. mája. Pozor, niektoré skupiny zamestnancov nedostanú ani euro navyše
- 25.04. Mladý talent a obrovský úspech! Prešovčanka ovládla Európu, z majstrovstiev v bojovom športe si nesie zlato aj striebro