- 18. august 2025 o 09:30
Bývalej ekonómke košickej záchranky na stole pristála výpoveď, súd síce po rokoch vyhrala, ostáva však doma
Bývalá ekonómka košickej záchrannej služby Mária Koránová už dlhé roky čaká, kedy sa bude môcť vrátiť do práce. Výpoveď, ktorú dostala v roku 2021, označili Mestský a Krajský súd v Košiciach za nezákonnú a potvrdili, že má byť opätovne zamestnaná.
Koránová však aj naďalej ostáva doma, hoci jej zamestnávateľ pravidelne vypláca mzdu. Na prípad upozorňuje STVR. Ekonómka ešte v roku 2017 upozornila na podozrivý prenájom sanitiek a o dva roky neskôr sa s problémom obrátila na políciu.
Aj napriek statusu ju čakal vyhadzov
Získala status chráneného oznamovateľa, napriek tomu však dostala výpoveď. „Konala som vo verejnom záujme, chránila som štátne financie, no namiesto riešenia problémov so sanitkami poriešili mňa – výpoveďou,“ uviedla pre verejnoprávnu televíziu. Podľa jej právnika Stanislava Ďuricu má záchranka povinnosť prideľovať jej prácu a zamestnávať ju.
Riaditeľ Záchrannej služby Košice Vladimír Hosa tvrdí, že jej miesto aktuálne neexistuje a nemôžu ho umelo vytvoriť. Vysvetli, že rešpektujú rozhodnutie súdu – pani Koránová je ich zamestnancom, ale vzhľadom na organizačnú štruktúru jej nedokážu prideľovať prácu.
Samotná ekonómka upozorňuje, že nevie, dokedy bude v takejto situácii. „Nie je uvedené, kedy nastúpim do práce alebo kde,“ dopĺňa. Vedenie záchrannej služby verí, že sa problém podarí vyriešiť do konca roka tak, aby boli spokojné obe strany.
Minútky zo Slovenska
- 15:00 FOTO: Peter sa vrátil do Kremnice z Talianska a otvoril si tu vlastný obchodík, obyvatelia si ho okamžite obľúbili
- 15:00 Pred 178 rokmi tu ľudia povstali za slobodu. Tento príbeh spod malej veže na Orave dodnes mnohí nepoznajú
- 15:00 Tejto ulici v Trnave sa v nedeľu radšej vyhnite: Kvôli rizikovému derby ju uzavrú
- 15:00 Snina rozbieha veľkú obnovu chodníkov: Práce zasiahnu 18 lokalít po celom meste, budú stáť vyše pol milióna
- 15:00 FOTO: Bratislavčania prezradili, kde najradšej trávia svoje voľné chvíle. Väčšina uteká do prírody k hrádzi či do lesa
- 15:00 Štátni ochranári spustili web, na ktorom nájdete informácie o výskyte medveďov
- 15:00 PRIESKUM: Dankova SNS by v apríli skončila mimo parlamentu, jazýčkom na váhach by mohol byť Matovič
- 14:00 Kde v Nitre pribudne nová Biedronka? Investor plánuje rozšírenie cesty, pribudnú aj parkovacie miesta
- 14:00 Najnovší prieskum ukázal, ktorý svetový líder je u Slovákov najobľúbenejší. Neuveríte, ako dopadol Trump
- 14:00 FOTO: Vedeli ste, že aj Žilinský kraj má svoj Yellowstone ? Farebné jazierka so sírnym zápachom pozná len málokto
- 14:00 Trenčiansky kraj zrušil verejné obstarávanie na vodíkové autobusy pre nedostatok ponúk, v projekte chce ale pokračovať
- 13:00 Bánovce získali viac ako 600-tisíc eur na novú cyklotrasu, mesto chce posilniť prepojenie s okolitými obcami
- 13:00 VIDEO: Večerné ulice zaplnili cyklisti. Nočná jazda v Piešťanoch prilákala desiatky ľudí
- 13:00 Opekanie vo Vrakunskom lesoparku sa mení, onedlho pribudne možnosť rezervácie aj poplatky
- 13:00 Medveď sa má pohybovať v Trnovom už viac dní: Nové hlásenie spresňuje miesto, ľudí vyzývajú na opatrnosť