Regionálne združenie obcí mikroregiónu Hornád oslávilo svoje 15 narodeniny


Foto: Regionálne združenie obcí mikroregiónu Hornád oslávilo svoje 15 narodeniny Foto: N. Novotná

Desiatky účinkujúcich, takmer 25 súborov, futbal, rockový koncert, country, folklór a moderátor Mišo Hudák. Takýto mimoriadne pestrý program pripravilo Regionálne združenie obcí mikroregiónu Hornád pri príležitosti svojich 15 narodenín počas uplynulého víkendu. Vrcholom tohto trojdňového podujatia bol nedeľný galaprogram v amfiteátri v obci Skároš, v ktorom pod dramaturgickým a režijným vedením Vlada Železňáka staršieho vystúpili účinkujúci z obcí Trstené, Sokoľany, Geča, Čaňa, Košická Polianka, Nižná Myšľa, Gyňov, Seňa, Valaliky, Kokšov - Bakša, Nižná Hutka a Skároš.  

Pred vyše tisíckou divákov svoje umenie predviedol mandolínový súbor Rjabinuška, dychový súbor Hornád, súbor Sakaľčane, ženská spevácka skupina Gečanka, folklórne súbory Abovčan, Domovina, spevácke súbory Ozvena, Poliančanka, Nižnimyšľanka, ženská spevácka skupina z Gyňova, Rozmaring Csemadok, ZUŠ Valaliky, ženský spevácky súbor Odvážne ženy, ženský spevácky súbor Hutienka, Skárošanka, Bakšanske parobci.

Vzdušnými akrobatkami, talentovanou huslistkou Jankou Brestovičovou a bubeníckymi improvizáciami Sebastiána Ivana a jeho učiteľa Eda Kissa prispela do programu aj SZUŠ Hviezdička Vlada Železňáka, ktorá divákom navyše pridala aj premiéru choreografie nového tanečného štýlu “Pole dance”. Bodku za trojdňovými oslavami dal Mišo Hudák, ktorý si k mikrofónu pridal aj mandolínu a odohral koncert s country skupinou Žobráci. 

Dnes sa tu stretávame po 15 krát. Zišlo sa tu 17 obcí, každá z nich je zastúpená folklórnym súborom, dychovkou, spevácky zborom alebo niečím, čím je zaujímavá a tak sme vyskladali program na celé nedeľné popoludnie. Dni regiónu sa spravidla vždy začínajú už v piatok stretnutím starostov a pracovníkov úradu. Sobotu venujeme športu - futbalovému turnaju starších pánov o Pohár predsedu mikroregiónu. Tohto roku sme tu mali 9 mužstiev, zvíťazilo mužstvo Kokšov - Bakše, na druhom mieste boli Valaliky a tretia bola Čaňa,“ uviedol Ján Kokarda, starosta Ždane a predseda regionálneho združenia obcí Hornád.

VZNIKNE AŽ 3500 PRACOVNÝCH MIEST A PRIBUDNÚ CYKLOTRASY

Ján Kokarda prezradil, že momentálne sa čaká na rozhodnutie ohľadom priemyselného parku Haniska, kde by malo vzniknúť 2 500 - 3 500 pracovných miest. „Už teraz sa na to pripravujeme a zháňame informácie, pretože takáto masa ľudí a fabrika v regióne urobí svoje. To je doprava, ubytovanie zamestnancov a všetky tieto súvislosti, ale verím že to zvládneme a výsledok bude pozitívny.“ Mikroregión Hornád sa v rámci projektovej spolupráce Eurovelo 11 zapojil aj do projektu výstavby medzinárodných cyklotrás, zastrešený Košickým samosprávnym krajom.

Je to prepojenie cyklotrasou od Nórska cez Poľsko, Prešovský, Košický kraj a Maďarsko až do Atén. Prinesie nám to ekonomické príležitosti pre podnikateľov v rámci ubytovania, poskytovania služieb, servisu pre bicykle… Okrem toho máme vzácne archeologické náleziská v Nižnej Myšli, Ždani a Valalíkoch a keď toto všetko pospájame, tak to región povznesie a ľudia k nám budú radi chodiť. V rámci Slanských vrchov chceme spojiť viacero pekných a zaujímavých miest, a rátame s prepojením na Zemplín, možno aj na Tokaj,“ hovorí Ján Kokarda.

Dodáva, že ako regionálne združenie fungujú už viac ako 20 rokov, pravidelne raz za mesiac sa starostovia stretávajú a v rámci možností sa snažia región posunúť dopredu. „Tieto stretnutia sú veľmi inšpirujúce a prospešné. Informujeme sa vzájomne o možných investíciách a veciach, ktoré môžu prospieť nielen jednej obci, ale výhľadovo celému nášmu regiónu.“

  Pokračovanie článku pod reklamou  

Prečítajte si viac:


Zdroj: N. Novotná