Bezplatné vyšetrenie pre ľudí so psoriázou v Košiciach už 27. októbra


Foto: Bezplatné vyšetrenie pre ľudí so psoriázou v Košiciach už 27. októbra

29. októbra si celý svet pripomína Svetový deň psoriázy. Pri tejto príležitosti pripravuje 18 dermatovenerologických ambulancií na piatok 27. októbra pre pacientov trpiacich týmto ochorením Deň otvorených dverí. Tento rok sa bude konať aj v meste Košice.

Netýka sa iba kože

Psoriáza je chronické zápalové ochorenie celého organizmu, ktorým trpí asi 125 miliónov ľudí po celom svete. Dnes už ide o známu chorobu, s ktorou bojujú aj desaťtisíce Slovákov. Toto imunitne mediované ochorenie sprevádza vznik šupinatých začervenalých ložísk na koži, ktoré môžu svrbieť alebo sa z nich odlupuje koža, a môže postihnúť aj nechty.

Nedá sa jej zbaviť, treba ju však kontrolovať

Psoriáza nechtov môže byť príznakom nekontrolovaného zápalu a ťažších foriem psoriázy. Toto ochorenie postihuje veľa pacientov so psoriázou bez ohľadu na stupeň závažnosti ochorenia. 

„U 80 až 90 % psoriatických pacientov sa problémy s nechtami môžu vyskytnúť.3,4,5 Niekedy sa objavujú hneď a počas celej liečby nemiznú, inokedy sa objavujú a zase strácajú v individuálnych intervaloch. Typickými zmenami na nechtoch sú malé poklesnutia nechtovej platničky, čo sa prejaví tvorbou malých jamiek v nechte. Ochorenie tým vytvára akoby bodkované nechty alebo na nich tvorí takzvané olejové škvrny – ohraničené žltohnedé odlupovanie nechtovej platničky,“ vysvetľuje prof. MUDr. Juraj Péč, CSc., prednosta Dermatovenerologickej kliniky Univerzitnej nemocnice v Martine.

Práve psoriáza nechtov často signalizuje, že sa ochorenie prejaví aj na kĺboch v podobe psoriatickej artritídy. „Príznaky psoriatickej atritídy sa u ľudí, ktorí majú postihnuté nechty, objavujú až trikrát častejšie. Súčasná medicína má viaceré účinné diagnostické metódy, jednou z nich je ultrasonografické zobrazovanie postihnutých kĺbov, ktoré nám umožňuje ochorenie diagnostikovať včas“, vysvetľuje MUDr. Martin Žlnay, PhD., reumatológ z Národného ústavu reumatických chorôb v Piešťanoch. 

Obmedzenie pri bežných činnostiach

Symptómy psoriázy nechtov sú pre pacientov stigmatizujúce, uberajú na sebadôvere, dokonca vyvolávajú pocit hanby. Pacienti sa často obmedzujú v gestikulácii a zdráhajú sa pozdraviť potrasením ruky. Takmer polovica (47,9 %) pacientov, ktorí trpia psoriázou nechtov, pociťuje obmedzenie v práci.6 Až 56 % pacientov má problém so starostlivosťou o domácnosť a 59 % pociťuje obmedzenie v denných aktivitách.6

  Pokračovanie článku pod reklamou  

Prečítajte si viac: