• 18. jún 2025 o 11:30

Košice sa opäť premenia na Hollywood, Art Film Košice prichádza vo veľkom štýle. Na čo sa môžete najbližšie dni tešiť?

Foto: Košice sa opäť premenia na Hollywood, Art Film Košice prichádza vo veľkom štýle. Na čo sa môžete najbližšie dni tešiť?
Foto: Archív mesta Košice

Medzinárodný filmový festival Art Film Košice sa uskutoční od 20. do 27. júna 2025 a prinesie 136 filmov a 48 sprievodných podujatí. Najstarší filmový festival na Slovensku sa v Košiciach udomácnil od roku 2016 a aj tento rok ponúkne silné filmové zážitky, prestížne ocenenia i bohatý sprievodný program. Už od začiatku týždňa sa na Hlavnej ulici rozozvučala aj Spievajúca fontána s filmovou hudbou a svetelnou šou.


Sme hrdí, že Art Film sa stal neoddeliteľnou súčasťou kultúrneho života mesta Košice. Tento ročník opäť ponúkne divákom pestrú paletu filmových diel z celého sveta,“ uviedol producent festivalu Ján Kováčik. Umelecký riaditeľ Martin Palúch dodal, že diváci sa môžu tešiť na víťaza z Cannes – Zlatou palmou ocenený film Drobná nehoda od iránskeho režiséra Jafara Panahího.

Festival otvorí Kronika večných snílkov

Festival opäť ocení výnimočné osobnosti kinematografie. Cenu Hercova misia získajú Milan Ondrík a Daniela Kolářová, Zlatú kameru kameraman Martin Štrba. Prvýkrát bude udelená Cena Milana Lasicu in memoriam, ktorú symbolicky získa Ivan Mistrík pri príležitosti nedožitých 90. narodenín.

Mesto Košice ako spoluorganizátor každoročne prispieva sumou 50-tisíc eur. „Toto partnerstvo je dôkazom dôvery a istotou, že festival zostáva kľúčovou súčasťou kultúrnej identity nášho mesta,“ uviedol primátor Jaroslav Polaček. Okrem finančnej podpory poskytuje mesto aj priestory v hodnote približne 200-tisíc eur.

Festival otvorí slovenská premiéra filmu Kronika večných snílkov režiséra Rastislava Boroša. Na slávnostné uvedenie prídu aj herci a tvorcovia. Medzinárodné súťaže opäť prinesú prestížne ocenenia Modrý anjel v rôznych kategóriách.

Tešiť sa môžete aj na sprievodné podujatia

Sprievodný program ponúkne koncerty, výstavy, netradičné projekcie i diskusie s filmármi. Chýbať nebudú ani obľúbené talkshow ako Baláž & Hubinák či Bez šepkára Milana Kolcuna, koncert Celeste Buckingham a program pre deti.


Podrobný program je zverejnený na stránke aff.cinepass.sk, vstupenky si už tiež môžete zakúpiť a zabezpečiť si tak miesto na tomto nezabudnuteľnom podujatí. 

Minútky zo Slovenska