Vo Verejnej knižnici Jána Bocatia pokrstia 15 kníh z dielne Literárnej spoločnosti Pravé orechové


Foto: Vo Verejnej knižnici Jána Bocatia pokrstia 15 kníh z dielne Literárnej spoločnosti Pravé orechové Foto: KSK

Literárna spoločnosť Pravé orechové a Verejná knižnica Jána Bocatia Vás pozývajú na verejnú prezentáciu a spoločný krst 15 kníh pod názvom ROK HOJNOSTI. Podujatie sa uskutoční vo štvrtok 7. júna o 17:00 hod. vo Verejnej knižnici Jána Bocatia na Hlavnej ulici v Košiciach.

Rok 2017 bol pre nás skutočne výnimočný. Vydavateľstvá vydali našich pätnásť kníh vrátane prekladov niektorých diel do češtiny, angličtiny, ukrajinčiny a nórčiny. Všetky knihy obsahujú skutočné, tradované i rozprávkové príbehy, ktoré sme zozbierali od najstarších obyvateľov na našich cestách po Slovensku, Česku, Ukrajine i Nórsku. Radi ich predstavíme spolu s našimi knižnými novinkami z roku 2018,“ povedal predseda Pravého orechového Slavomír Szabó.

Knihy, ktoré plánujú na krste prezentovať sú delia zaradené do niekoľkých kategórií.


Prvou z nich sú poviedkové monografie obcí, ktoré obsahujú poviedky napísané na základe rozhovorov s najstaršími obyvateľmi dedín. Nachádzajú sa v nich tradované povesti, ale i skutočné príbehy z I. ČSR, II. svetovej vojny, alebo rokov päťdesiatych. K nim patria Gánovské poviedky, Kluknavské poviedky, Vyšnošebastovské poviedky, Ždanianske poviedky aj Bysterské a Zdobianske poviedky.

Druhou kategóriu sú príbehové bedekre edície Krajina príbehov, ktorá sprevádza čitateľa vybraným územím a približuje mu zaujímavé architektonické pamiatky i prírodné skvosty, ku ktorým sa viažu jednotlivé príbehy. Tie sú opäť literárne spracované do poviedok. Takto vzniklo trojzväzkové dielo Po stopách starých príbehov, sprevádzajúce čitateľa územím Slovenského krasu a jeho okolím, ale tiež kniha Krajina příběhů: Drahanská vrchovina, ktorú autorom vydali v Českej republike.

Treťou kategóriou sú tradované a doposiaľ nepublikované ľudové rozprávky, ktoré autori zozbierali na Slovensku, Ukrajine a v Nórsku. Tieto sú publikované v knihe Trojkrajina v slovenčine, ukrajinčine a v angličtine. V Nórsku vyšla tiež kniha s takto zozbieranými ľudovými rozprávkami zo Slovenska, ktorá má názov En firkløver av eventyr (Rozprávkový štvorlístok).

Miesto: Verejná knižnica Jána Bocatia, Košice
Dátum: 07.06.2018 - 17:00Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: KSK