V Ťahanovciach sa črtá nový projekt, ktorý by mohol výrazne zlepšiť kvalitu života miestnych. Dlhé roky opomínané športové plochy medzi ulicami Varšavská, Sofijská a Juhoslovanská 1-3 by mohli už čoskoro zažiť prebudenie. Môžu tu vzniknúť nové zóny na relax, šport, ale aj tichý oddych v zeleni.
Autorom iniciatívy je Marek Fedoročko, ktorý sa rozhodol posunúť diskusiu o nevyužívaných priestoroch na vyššiu úroveň. „Som presvedčený, že aj staré športoviská majú potenciál. Chce to však systémový prístup a reálnu diskusiu s obyvateľmi,“ hovorí Fedoročko, ktorý plánuje svoje návrhy predstaviť aj Komisii rozvoja.
Jednou z navrhovaných premien je rekonštrukcia starého basketbalového ihriska. V súčasnosti pôsobí skôr ako opustený betónový plát, no Fedoročko v ňom vidí potenciál na premenu na tichý park s trvalkami, kríkmi a tienistými stromami, ideálny na oddych mimo mestského ruchu. „V lete tam býva príjemný tieň, čo priam volá po tom, aby tu vznikla pokojná zelená zóna,“ dodáva.
Ďalším bodom je využitie betónovej plochy za bytovkami Juhoslovanská 1–3, ktorá je z pozemkového hľadiska už vysporiadaná. Tam by podľa návrhu malo vzniknúť nové multifunkčné športovisko, podobné tomu pri ZŠ Belehradská. Malo by byť prístupné pre deti všetkých vekových kategórií, s odhlučneným povrchom a oplotením vo forme sieťky, aby sa minimalizoval hluk.
Fedoročko k tomu poznamenal: „Máme na sídlisku už ihriská, ktoré sú, žiaľ, málo využívané. Tento priestor však má výhodu – je pripravený a ľahko dostupný pre deti z okolitých domov.“
Hoci mnohí obyvateľov návrhy vítajú, upozorňujú aj na citlivosť lokality. „Všetko sa v uzavretom dvore ozýva – psy, lopty, rozhovory… Bývam na šiestom poschodí a počujem všetko,“ komentuje jeden z rezidentov. Fedoročko na pripomienky reaguje: „Aj preto sme do zadnej časti vnútrobloku navrhli práve tichú zónu bez športových prvkov. A predné ihrisko bude mať špeciálny povrch aj odhlučnené oplotenie.“
Obyvatelia Ťahanoviec budú mať príležitosť osobne sa zapojiť do rozhodovania o budúcnosti vnútrobloku už 15. mája, keď sa uskutoční verejné zhromaždenie. O päť dní neskôr, 20. mája, budú návrhy predložené Komisii rozvoja.
Fedoročko na záver dodáva: „Budem rád, ak sa prídete pozrieť na vizualizácie a prinesiete svoje názory. Ide o náš spoločný priestor, a preto by mal vzniknúť na základe dialógu.“