Jeden z najznámejších chlapčenských zborov v Južnej Amerike, TABANCURA de Chile čoskoro v Košiciach


Foto: Jeden z najznámejších chlapčenských zborov v Južnej Amerike, TABANCURA de Chile čoskoro v Košiciach Foto: Dominik Béreš

Takmer 50 chlapcov reprezentujúcich tradičnú čílsku školu Colegio Tabancura z hlavného mesta Santiago de Chile, bude v tomto období na svojom európskom turné a svoju zastávku si popri Viedni, Budapešti či Varšave, načasovali aj na Slovensku, a to na skutočne exkluzívnom mieste – katedrále s výnimočnou atmosférou i akustikou. V pondelok, 21. mája sa Čiľania predstavia Košičanom, o 19.00 hod. rozozvučia múry Dómu svätej Alžbety. 

Počas koncertu si zbor pre návštevníkov pripraví nielen výber diel tých najväčších latinských a španielskych skladateľov, ale pridajú i typické juhoamerické chorály a indiánske spirituály, a to pod dirigentskou taktovkou Hernána Caveru a Alfreda Diaza.

Medzi zaujímavosti skutočne exotických hostí patrí aj fakt, že zbor pôsobí v silne katolíckom prostredí, uzavretom ba až „mystickom“ spoločenstve prelatúry „Opus Dei“, ktorej ich komunita zasvätila svoj každodenný život. O to väčšia osobná úcta, disciplína a angažovanosť sprevádza týchto mládencov aj počas koncertov. 

„Tabancura Boychoir College“ bola založená v roku 1998 s cieľom podporovať zborový spev u chlapcov základných a stredných škôl. Za 20 rokov sa do zboru integrovalo mnoho generácií mladých mužov, pričom teleso prešlo od svojich počiatkov z komorného súboru k jeho súčasnej tvorbe v dimenziách „symfonického“ telesa s viac ako sto členmi v škále hlasov kontratenor, tenor, barytón aj bas. Zbor je držiteľom významného ocenenia v zborovom sakrálnom speve „Crecer Cantando“, pravidelne vystupuje na významných štátnych čilských slávnostiach a spolupracoval už s množstvom zahraničných symfonických telies.

Najdôležitejšou informáciou je, že vstup na koncert je ZDARMA. No a ako sa nechali čilskí chlapci počuť, prekvapením večera by malo byť aj zaradenie 1 maďarskej a 1 slovenskej piesne. Viac sa však návštevník dozvie až na samotnom koncerte.


Miesto: Dóm svätej Alžbety, Košice
Dátum: 21.05.2018 - 19:00


Správy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: Dominik Béreš