Bicykel musí mať povinnú výbavu rovnako ako vozidlá, dôležité sú aj reflexné prvky najmä v noci


Foto: Bicykel musí mať povinnú výbavu rovnako ako vozidlá, dôležité sú aj reflexné prvky najmä v noci Foto: ilustračné

S pekným počasím pribúda na cestách Košického kraja viac účastníkov cestnej premávky. Čoraz častejšie sa stretávame na akciách venovaných kultúre či športu. Takéto akcie však budú až do konca leta.

Aktuálne prebieha aj národná kampaň s názvom Do práce na bicykli 2018, preto polícia upozorňuje vodičov motorových vozidiel a ostatných účastníkov cestnej premávky, že v dobe od 1.mája do 31. mája, bude na cestách ešte viac cyklistov. 

Ak ste už svoj bicykel po zime oprášili, je to dobrý začiatok, ale stále to nestačí. Tak ako vozidlá musia mať povinnú výbavu, tak aj bicykel musí spĺňať určité podmienky, aby mohli cyklisti bezpečne vyraziť na cesty. Účinné brzdy, odrazové sklá, prilby a reflexné prvky sú veľmi dôležité

Ako správne jazdiť na bicykli:

Veľmi dôležitá je povinnosť pre cyklistov (§55 zák. o cestnej premávke) jazdiacich po krajnici alebo po okraji vozovky, a to jednotlivo za sebou. Dvaja cyklisti vedľa seba môžu ísť len po cestičke pre cyklistov a aj to len vtedy, ak tým neobmedzujú a neohrozujú ostatných účastníkov cestnej premávky. 

Pre istotu si zopakujme aj staré známe, že za zníženej viditeľnosti musia mať cyklisti na sebe viditeľne umiestnené reflexné prvky alebo oblečený reflexný bezpečnostný odev. Reflexné materiály, už neraz zachránili život, odrážajú svetlo v úzkom kuželi späť ku zdroju a to až na vzdialenosť okolo 200 metrov. Výrazne zvyšujú viditeľnosť v tme a pri zníženej viditeľnosti.

Reflexný materiál je v noci vidieť na 3x väčšiu vzdialenosť než biele oblečenie a viac ako 10x než modré oblečenie. Použitím reflexných prvkov tým pádom cyklisti predlžujú vzdialenosť, na akú ich môže vodič motorového vozidla spozorovať.

  Pokračovanie článku pod reklamou  

Prečítajte si viac:


Zdroj: MV SR