Začala sa sezóna kliešťov, odborníci radia ako sa pred nimi chrániť a ako ich vytiahnuť


Foto: Začala sa sezóna kliešťov, odborníci radia ako sa pred nimi chrániť a ako ich vytiahnuť Foto: ilustračné

S príchodom jari sa začína ja sezóna kliešťov. Nachádzajú sa predovšetkým v tráve a v nízkych krovinách vo výške do 50 centimetrov. Najviac ich je na okrajoch lesov, na čistinách a pozdĺž lesných chodníkov. Vyhýbať by sme sa mali aj kríkom a hustému porastu.

Kliešte sú po komároch druhým najznámejším prenášačom pôvodcov infekčných ochorení na ľudí. Žijú vo vidieckych ako aj v mestských lokalitách. Najcharakteristickejšími miestami výskytu kliešťov sú listnaté lesy a zmiešané lesné porasty s dostatočnou vlhkosťou.

Pri vyberaní použite pinzetu, háčik alebo klieštiky, kúpite ich v lekárni, poradia vám aj ďalšie prostriedky, ktoré uľahčujú vytiahnutie kliešťa. Nekvapkajte naňho olej, ani žiadnu masť, vtedy sa začne dusiť a vyvráti natrávenú krv so slinami späť do rany. Kliešťa uchopte pinzetou alebo háčikom čo najbližšie k hlave.

Jemne ním hýbte do strán a potom pomaly, kolmo k pokožke, ho pinzetou alebo háčikom vytiahnite. Kliešťa nevykrúcajte prudko do strán, mohli by ste ho pretrhnúť, v takom prípade choďte k lekárovi, aby ho odstránil. Po vybratí miesto prisatia hneď vydezinfikujte, rovnako vydezinfikujte použitú pinzetu, háčik alebo klieštiky a dôkladne si umyte ruky mydlom a vodou.

Kliešť sa najčastejšie prisaje:

  • do vlasatej časti hlavy
  • do slabín a podpazušia
  • za uši
  • do podkolennej jamky
  • na intímne miesta 

Kliešte prenášajú rôzne choroby, najznámejšie sú kliešťová encefalitída a lymská borelióza. 

Kliešťová encefalitída je akútne vírusové ochorenie. Prebieha v dvoch vlnách, na začiatku pripomína virózu s bolesťami hlavy, so zvýšenou teplotou, nádchou a pokašliavaním. Príznaky po troch až piatich dňoch ustúpia, no po týždni sa začína druhá fáza, s vysokými teplotami, bolesťami hlavy podobnými migréne, stuhnutím šije. V najzávažnejších prípadoch môže choroba viesť až k úmrtiu. U časti chorých môže ochorenie prebiehať ľahko a často býva nerozpoznané.


Pôvodcom tejto choroby je práve vírus kliešťovej encefalitídy, ktorý sa kliešťami prenáša z divých zvierat nie len na ľudí, ale aj na domáce zvieratá.  Infikovať sa týmto vírusom môžete po uhryznutí kliešťom,  alebo po skonzumovaní tepelne nespracovaného mlieka, najmä kozieho, ovčieho a kravského a výrobkov z nich.

Kliešte v Košickom kraji sa vyskytujú oblastiach v Horný Bankov, Myslavský les, Čermeľ, Jahodná, Mestské lesy, Ťahanovský les, Zelený dvor, Krásna nad Hornádom, sídl. Košického vládneho programu-les, park v miestnej časti Sever-park ,  les v okolí sídliska Furča, k.o. Kavečany, Poľov. Slanské lesy, k.o.Semša, Kysak, Malá Ida, Zlatá Idka, Trebejov, Bukovec, Paňovce, Medzev, Cestice-časť Dubky, Kalša, Herľany,Nižná Kamenica, Nižný Klatov.

Lymská borelióza je ochorenie, ktoré postihuje celý organizmus. Pôvodcom sú baktérie borélie. Má pestrý klinický obraz, závisí od postihnutia rôznych orgánov. Inkubačný čas je niekoľko dní až týždňov. Liečba si vyžaduje dlhodobé podávanie antibiotík. Očkovanie neexistuje. 

Lymská borelióza má 3 štádia, ktoré popisuje aj Úrad verejného zdravotníctva:

„Pre prvé sú typické kožné zmeny, tzv. erythema migrans. Koža okolo miesta vpichu sčervená, začervenanie sa šíri do okolia a súčasne centrum bledne. Pridruží sa i zvýšená teplota, únava, bolesti svalov a kĺbov. Druhé štádium -  po týždňoch až mesiacoch - sa môže sa prejaviť postihnutím kože, kĺbov, nervového systému, srdca alebo svalového systému. Do klinického obrazu tretieho štádia -  po niekoľkých mesiacoch až rokoch - patrí najmä postihnutie centrálneho nervového systému, kožné zmeny, zápaly kĺbov a očnej rohovky,“ vysvetľujú epidemológovoia z Úradu pre verejné zdravotníctvo. 

Aj toto ochorenie sa u na Slovensku vyskytlo a aj v súčasnosti sa objavujú kliešte, ktoré ho prenášajú. 


Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo


Zdroj: uvzsr.sk