- 17. marec 2025 o 09:00
Teploty na začiatku týždňa poriadne klesnú, objaví sa aj sneženie. V Košickom kraji vyhlásili hydrologické výstrahy
Meteorológovia varujú pred nepriaznivým počasím, ktoré v pondelok 17. marca zasiahne viaceré regióny Slovenska. Očakáva sa premenlivá až veľká oblačnosť, miestami sneženie a v južných oblastiach aj dážď. Najvážnejším problémom však bude silný vietor, ktorý dosiahne nebezpečné rýchlosti, najmä na horách. Hydrologická výstraha platí pre časti východného Slovenska.
Sneženie, vietor a nízke teploty
V pondelok ráno bude obloha prevažne zamračená, pričom na severe treba počítať s častým snežením alebo snehovými prehánkami. V južných oblastiach sa môžu vyskytnúť aj dažďové zrážky. Nočné teploty klesnú na -2 až -6 stupňov Celzia, v údoliach až na -6 stupňov Celzia. Počas dňa sa teploty budú pohybovať od -2 do 9 stupňov Celzia.
Vietor bude spočiatku len slabý, no postupne zosilnie a môže dosiahnuť nárazy do 85 kilometrov za hodinu. V niektorých oblastiach sa môžu vytvárať snehové jazyky a záveje, čo výrazne ovplyvní dopravnú situáciu.

Výstrahy pred silným vetrom
Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahy prvého stupňa pre viacero okresov:
- Košický kraj – Očakáva sa vietor s rýchlosťou 65 až 85 kilometrov za hodinu v čase od 07:00 do 18:00 hod. Výnimkou sú okresy Sobrance a Spišská Nová Ves.
- Prešovský kraj (Prešov, Vranov nad Topľou) – Vietor v nárazoch dosiahne 65 až 85 kilometrov za hodinu
- Banskobystrický kraj (Banská Bystrica, Brezno) – Na horách vo výške nad 1400 metrov nad morom sa vietor vyšplhá až na 110 až 135 kilometrov za hodinu, čo už zodpovedá sile víchrice.
Silný vietor môže spôsobiť škody menšieho rozsahu a predstavuje riziko najmä pre chodcov, vodičov a turistov. Odporúča sa zvýšená opatrnosť pri pohybe v teréne aj pri manipulácii s predmetmi vonku.
Hydrologická výstraha pre východné Slovensko
V okrese Michalovce platí hydrologická výstraha prvého stupňa z dôvodu možného zvýšenia hladín riek. Výstraha platí od pondelka od 06:45 do utorka do 10:00 hod. Pretrvávajúce zrážky, ako aj vplyv zrážok na ukrajinskom území, môžu viesť k vzostupu hladiny rieky Latorica. Situácia bude monitorovaná a výstrahy aktualizované podľa vývoja počasia.
V okrese Spišská Nová Ves a v niektorých okresoch Prešovského kraja sa očakáva tvorba snehových jazykov, čo môže výrazne skomplikovať dopravnú situáciu. Motoristi by mali byť pripravení na zníženú viditeľnosť a klzké cesty, najmä vo vyšších polohách.
Pondelkové počasie prinesie nepriaznivé podmienky, preto je dôležité byť pripravený a dodržiavať bezpečnostné opatrenia.
Minútky zo Slovenska
- 14:00 Štátni ochranári spustili web, na ktorom nájdete informácie o výskyte medveďov
- 14:00 Pri Prievidzi predávajú známu reštauráciu s vlastným bytom a veľkým pozemkom, môže byť vaša už za pár stoviek tisíc eur
- 13:59 Seniora z Oravy hľadajú už tretí týždeň. Do terénu vyrazili policajti na koňoch, hasiči aj desiatky dobrovoľníkov
- 13:30 VIDEO: Fotograf nechal kameru vo Veľkej Fatre. Pózoval mu medveď, vlk, líšky, diviak a dokonca aj kamzíky
- 13:20 FOTO: Toto zostalo z obľúbeného levického kúpaliska, ktoré bolo kedysi živým miestom, ľudia vyčítajú úpadok aj mestu
- 13:00 Dubnica otvára viacero dobrovoľníckych príležitostí, hľadá ľudí na pomoc seniorom, knižnici aj mestským projektom
- 13:00 FOTO: Čo bude s Námestím mládeže vo Zvolene? Obyvatelia prišli s viacerými návrhmi ako priestor oživiť
- 13:00 Exstarosta bratislavského Nového Mesta prehovoril o príbehu sakúr na Trnavskom mýte
- 13:00 FOTO: Pri Belianskom rybníku pribudli nové toalety, polepšia si tak turisti aj cyklisti
- 12:35 VIDEO: Cyklisti v Martine zrazili korčuliarku. Mladú ženu nechali so zlomenou sánkou ležať na zemi a ušli
- 12:16 Spadnutý strom komplikuje dopravu pod Tatrami, cesta je prejazdná len v jednom pruhu
- 12:11 Hľadá sa mladučká Simonka zo Smrečian. Zmizla počas víkendovej noci, nikto nevie, kde môže byť
- 12:00 V Trenčíne budú kvitnúť lekná, na Hviezdoslavovej vybudovali tri jazierka v unikátnej kombinácii
- 12:00 Polícia kontrolovala tuningové zrazy v Bratislave: Odhalila desiatky priestupkov
- 12:00 PRIESKUM: Dankova SNS by v apríli skončila mimo parlamentu, jazýčkom na váhach by mohol byť Matovič