Andrea kúpila byt v Rožňave, po rokoch jej ho súd vzal, hypotéku však musí splácať ďalej


Rozhodnutie košického súdu ju pripravilo o byt. Hypotéku však spláca

Foto: Andrea kúpila byt v Rožňave, po rokoch jej ho súd vzal, hypotéku však musí splácať ďalej
Foto: Redakcia/ Ilustračná FOTO

Obyčajná kúpa bytu sa pre Andreu z Rožňavy zmenila na nočnú moru. Po desiatich rokoch bývania jej prišiel šokujúci list zo súdu. Byt, ktorý považovala za svoj domov, jej už nepatrí a musí ho odovzdať pôvodnej majiteľke. Napriek tomu jej ostala povinnosť splácať hypotéku za nehnuteľnosť, ktorú už nevlastní.

Ako prišla o svoj byt?

V roku 2015 si Andrea zakúpila dvojizbový byt v Rožňave cez realitnú kanceláriu, píše STVR. Všetky dokumenty sa zdali byť v poriadku, žiadne ťarchy či právne spory na nehnuteľnosti neboli evidované. Na kúpu bytu si vzala hypotekárny úver. O päť rokov neskôr však dostala šokujúcu žalobu, ktorá spochybnila jej vlastníctvo.

Súdne spory odhalili, že pôvodná majiteľka, dnes dôchodkyňa Anna, o svoj byt prišla už v roku 2012. Nehnuteľnosť stratila na základe zmluvy o pôžičke, kde sa ako zábezpeka použil práve tento byt. Keďže dlh nesplatila, veriteľ nehnuteľnosť predal. No namiesto dražby, ktorú zákon vyžadoval, došlo k priamemu predaju, čo znamenalo porušenie právnych predpisov. Byt následne prešiel viacerými majiteľmi. Celý reťazec predajov však stál na neplatnej kúpnej zmluve. Súd preto rozhodol, že pôvodná majiteľka má na byt právny nárok, a Andrea tak prišla o strechu nad hlavou.


Hypotéka bez bytu? Neľútostná realita. Boj o spravodlivosť pokračuje

Kataster v čase kúpy nepochybil, keďže evidoval len posledného vlastníka. Banka, ktorá Andrei poskytla úver, taktiež nemala dôvod pochybovať o platnosti transakcie. No súdy neskôr rozhodli, že celý predajný proces bol nezákonný, čím sa reťaz prevodov vlastníckeho práva stal neplatným.

Výsledok? Rožavčanka prišla o byt, ale hypotéka jej zostala. Banka zatiaľ nevie, ako podobnú situáciu riešiť. Kým ju klientka nesplatí, byt nie je možné ani predať. Andrea podala trestné oznámenie na realitnú kanceláriu, ktorá jej byt sprostredkovala, no vyšetrovanie skončilo bez výsledku. Na konečný verdikt si bude musieť počkať niekoľko rokov.

Zvýšená opatrnosť pri kúpe nehnuteľnosti

Pri kúpe nehnuteľnosti je nevyhnutné dôkladne preveriť jej právny stav. Okrem aktuálneho listu vlastníctva by potenciálni kupujúci mali žiadať aj tzv. archívny list vlastníctva, ktorý obsahuje všetky historické záznamy o zmenách, predajoch, záložných právach či exekúciách. Tento dokument nie je verejne dostupný a je potrebné ho vyžiadať osobne na príslušnom katastrálnom úrade.​

Pre osoby, ktoré sa ocitnú v podobnej situácii ako pani Andrea, existuje možnosť domáhať sa vrátenia kúpnej ceny prostredníctvom súdu. Tento proces však môže byť zdĺhavý a náročný, pričom môže viesť k reťazovej reakcii žalôb smerujúcich až k pôvodnému predaju nehnuteľnosti. Dôležité je tiež konzultovať situáciu s bankou, ktorá poskytla hypotekárny úver, aby sa našlo najlepšie možné riešenie vzniknutej situácie.​ Tento prípad zdôrazňuje potrebu zvýšenej opatrnosti pri realitných transakciách a nevyhnutnosť dôkladného preverenia právneho stavu nehnuteľnosti pred jej kúpou.



Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie v Košickom kraji