Košičania sú veľmi dynamickí ľudia s mnohými kreatívnymi nápadmi. Neustále rozmýšľajú ako by mohli prispieť k zlepšeniu života v meste a v jednotlivých mestských častiach. Najnovšie prišiel s nápadom jeden z obyvateľov sídliska Nad jazerom. Pri svojej bytovke si všimol dve väčšie trávnaté plochy, ktoré nikto nevyužíva a vedel by si tam predstaviť niečo užitočné.
„Pani starostka, nedalo by sa vybudovať niečo prospešné na týchto miestach?...detské ihrisko, parkovisko alebo výbeh pre psíkov? Príde mi to zbytočne nevyužitý priestor,“ pýta sa v skupine Jazerčanov Lukáš.
Príspevok rozpútal v skupine rozsiahlu diskusiu, obyvatelia sídliska sa rozdelili v názoroch na dva tábory. Jedným sa nápad celkom pozdáva a prijali by aj parkovacie miesta aj nejaké ihrisko pre tých najmenších.
„Zastavajte každú zelenú plochu, zmeňte status zelene na čokoľvek, čo dehonestuje priestor, ktorý doteraz nikomu neprekážal, len aby bolo kde parkovať, venčiť psov, alebo postaviť ďalšie ihrisko, ktoré bude využité pár týždňov v roku,“ píše nahnevaný sused. Doplnil, že aj keď by tam niečo nové vzniklo, tak aj tak sa o nejaký čas nájde niečo, čo bude ľuďom prekážať. Sused spomína neprispôsobivé hlučné skupiny, ktoré tam budú robiť všetko, len nie to, na čo sú ihriská pre deti určené.
„Na Jazere určite nie je kam ísť so psom, deťmi, však? A čo sa parkovania týka, keby si ľudia zbytočne nakupovali druhé, tretie auto, nebolo by potrebné riešiť ďalšie parkovacie miesta. Zvrátená to logika. Skúste sa zamyslieť nad skutočným významom tej zelene, ktorá mala a má svoj význam,“ doplnil Jazerčan.
Do diskusie sa zapojil aj Marek, ktorého zaujala téma, ktorú nadhodil sused. „Dovolím si reagovať, lebo sa tieto plochy dotýkajú môjho domu. Zelené plochy v meste majú dôležitý význam, ktorý ovplyvňuje kvalitu života ľudí a mestského prostredia. Tieto miesta zlepšujú kvalitu ovzdušia a pomáhajú aj s reguláciou teploty. Takisto zlepšujú estetický dojem z mesta a prispievajú k pocitu pohody,“ pripája sa do debaty mladý Košičan. „Ak tieto plochy chceme kultivovať, tak spôsobom, ktorý nezruší vyššie spomenuté, ale prinesie na tieto plochy oddychovú zónu, priestor na šport a spoločenské aktivity. Tendencie dnešnej doby nehrajú do karát zdravia a vzťahov, preto ako učiteľ ľudového tanca poznám mnoho aktivít pre deti na lúke bez pridaných technických zariadení, ktoré podporujú komunitný život a vylepšia vzťahy,“ doplnil svoju úvahu Marek.
Pani Erika zastáva názor, že na tomto sídlisku je zelene celkom dosť a aj keby sa niektoré trávnaté plochy zúžitkovali, tak sa tu nachádza podstatne viac zelene ako na iných sídliskách. „Keď chcete zeleň, tak zdvihnite zadok a choďte sa prejsť k jazeru, alebo máte pocit uspokojenia z toho, že pozeráte z okna na nepokosenú trávu? “ Suseda opisuje negatívnu skúsenosť s tým, keď prídu pracovníci pokosiť trávu, po kotrých ostávajú poškriabané autá, lebo nepoužívajú zábranu. „Tá tráva sa na nejaké aktivity veľmi využiť nedá, vďaka ‚zodpovedným’ psíčkarom. Prírodu tu máme, ale potrebujeme aj praktické veci. Možno je problémom aj to, že poniektorí majú 2-3 autá, ako to tu bolo spomenuté, ale ja mám len jedno a nemám ho kam dať, keď prídem večer napríklad z tréningu s dcérou,“ doplnila suseda, ktorá potom po tme ide s dieťaťom cez celé sídlisko domov a vôbec sa necítia bezpečne. V prípade, ak by sa riešilo parkovanie, za ktoré by si obyvatelia mali zaplatiť, pani Erika by to urobila hneď.
Do diskusie sa zapojila aj starostka metskej časti Lenka Kovačevičová. „Čo sa týka výstavby parkovacích miest, na to je v súčasnosti veľmi prísna legislatíva, kde sa môžu stavať a za akých podmienok a čo všetko už musí byť vybudované na takom statickom parkovisku. V prvom rade územnoplánovacia dokumentácia je záväzný predpis a zo zelených plôch je takmer nemožné urobiť parkovacie miesta, sú na to normy, prepočty, koeficienty,“ vysvetľuje starostka a dopĺňa, že nezávisí to od starostu, ani žiadnych kontaktov, lebo je to zákon a aj tráva má svoj význam.Súhlasí s tým, čo spomína aj Marek.
„Venčovísk a agility ihrísk máme máme v mestskej časti šesť. Voľné zelené plochy sa považujú v mestách za vzácnosť, preto ich aj legislatíva chráni pred rôznymi zmenami využitia. Viem, že ste to mysleli dobre, že keď je nedostatok parkovacích miest, prečo nevyužiť tie plochy,“ pokračuje Kovačevičová. Parkovaciu situáciu podľa nej vyrieši iba regulácia parkovania z hľadiska budúcnosti, lebo sídlisko je už preplnené autami. „Tento priestor je veľmi pekný, ak prídu obyvatelia daných blokov s niečím, čo by tam privítali, s návrhom, ktorý by bol realizovateľný, tak to môžeme zaradiť do rozpočtu na ďalšie roky,“ uzavrela starostka.