- 14. marec 2025 o 09:10
Majiteľom vykradnutých garáží na košickom Juhu dochádza trpezlivosť, situáciu berú do vlastných rúk, zriaďujú hliadky
V Košiciach sa v poslednej dobe s kriminalitou roztrhlo vrece. Vodiči riešia denne poškodené autá bez kontaktov na vinníkov, ale aj rôzne krádeže, či pokusy o vykrádanie. Košičan Ján je vlastníkom jednej z garáží na košickom Juhu. Rozhodol sa, že sa podelí s ostatnými vodičmi a majiteľmi garáží o plán, ktorý vymyslel s niekoľkými susedmi.
„Rád by som upozornil a poprosil Košičanov, hlavne majiteľov garáži na Jantárovej ulici blízko železničnej trate o zvýšenú opatrnosť a možno sledovanie podozrivých osôb a áut. Ide hlavne o značky Trebišov alebo Vranov nad Topľou so skupinkou občanov,“ začína rozprávanie Košičan na sociálnej sieti. Pokračuje s tým, že sa tu začalo rozširovať vykrádanie garáží. „Za posledný mesiac vykradli 6 garáži, susedovi za necelé 3 dni dvakrát. Prosím, ak zbadáte podozrivú osobu alebo auto, zapamätajte si ŠPZ, kľudne napíšte do komentu a pokojne to hláste na 158. Niektorí sme sa dohodli a budeme chodiť na občasné kontrolu aj v noci,“ doplnil Južan, ktorému sa nepáči aktuálna situácia v tejto lokalite.
Šťastie skúšali vo viacerých
Peter sa pridal do skupiny vodičov, ktorým bola poškodená garáž. „Skúšali aj moju asi pred mesiacom, ale nedostali sa dnu. Alebo po odtiahnutí dverí zistili, že je prázdna, tak nepokračovali.Takže k hliadkam sa rád pridám,“ pripojil sa do diskusie sused. „Aj ja mám jednú garáž v tejto oblasti, dík za informáciu, taktiež sa prejdem častejšie okolo,“ spozornel aj Miloš.
Toto sa deje v tejto lokalite už niekoľko rokov. „Tú našu pred dvoma rokmi síce otvorili, ale asi ich niekto vyrušil a nezmizlo nič, po tejto skúsenosti sme ju lepšie zabezpečili. Hliadkujem sem tam z okna, tak budem ešte častejšie a viac si všímať niečo podozrivé,“ pridáva sa k skupinke hliadkujúcich ďalšia suseda z neďalekého paneláku.
Viacero ľudí si všimla, že zlodeji si obľúbili aj garáže na sídlisku Železníky. „Garáže na Turgenevovej riešia rovnaký problém s tým, že je tu viac opakovaných pokusov za poslednú dobu,“ uvádza Jaroslav. Niekoľko garáži vykradli zlodeji aj na neďalekej Ostravskej ulici. Problém je, že tieto lokality nemajú vo svojej blízkosti kamerové systémy, preto sú pre zlodejov jednoduchým cieľom pre vykrádanie.
Južania sa im rozhodli poradiť, polícia už koná
Susedia sa rozhodli, že majiteľom poradia nejaké triky. Jaroslav každému odporúča nakúpiť fotopasce a umiestniť ich na miesta, kde sa môže stať krádež. „Bez poriadnej posádky nemáte šancu odsledovať garáže 24/7, museli byt ste mať omnoho viac ľudí, aby ste sa striedali,“ uvádza Košičan.
Noro si myslí, že fotopasce sú zbytočne drahé, avšak pre svojich susedov má ďalšiu dobrú radu. „Dajte do jednej garáže 5G router so SIM kartou, nahádžte na dvere sonoff dverné spínače a do garáží TAPO wi-fi kamery s detekciou ľudí a pohybu. Stojí to približne 200 eur a máte zabezpečené garáže spolu s dverami.“
Polícia potvrdila, že v poslednom období zaznamenala viacero prípadov v tejto lokalite. „Príslušné Obvodné oddelenie policajného zboru Košice Juh eviduje 4 trestné činy krádeže a 3 priestupky proti majetku. Polícia vo veci koná, miesto udalostí dôkladne zadokumentovala, vykonávajú sa úkony smerujúce k objasneniu skutkov,“ informovala krajská policajná hovorkyňa Jana Mésarová.
V tejto súvislosti policajný zbor prijal viaceré opatrenia. V dotknutej lokalite posilnili policajné hliadky v spolupráci s Mestskou políciou Košice, ktoré budú situáciu monitorovať.
Starostka situáciu monitoruje
Anna Súkeníková, starostka mestskej časti Košice – Juh eviduje zvýšenú kriminalitu v mestskej časti za posledné obdobie. „Monitorujeme to aj z facebookových stránok, kde občania zverejňujú príspevky a dve z nich boli aj o pohybe podozrivých osôb v okolí garáží na ulici Jantárová, ale aj Južná trieda,“ uvádza starostka a doplnila, že oficiálne zatiaľ neprijali na mestskej časti žiaden podnet od majiteľov týchto garáží a neprijali ani hlásenie od Mestskej polície zo stanice Juh, že by sa v týchto lokalitách v poslednom období stali vlámania do garáží.
Vedenie Mestskej časti má veľký záujem na zabezpečovaní bezpečnosti obyvateľov a ich majetku, preto úzko spolupracujeme zo štátnou políciou a Mestskou políciou stanica Juh. „V priebehu budúceho týždňa máme naplánované stretnutie, kde máme záujem riešiť túto problematiku, ale aj spaľovanie káblov a znečisťovanie ovzdušia a bezpečnosť občanov hlavne vo večerných hodinách,“ uzavrela Súkeníková.
Minútky zo Slovenska
- 13:00 VIDEO: Večerné ulice zaplnili cyklisti. Nočná jazda v Piešťanoch prilákala desiatky ľudí
- 13:00 Medveď sa má pohybovať v Trnovom už viac dní: Nové hlásenie spresňuje miesto, ľudí vyzývajú na opatrnosť
- 13:00 Bánovce získali viac ako 600-tisíc eur na novú cyklotrasu, mesto chce posilniť prepojenie s okolitými obcami
- 13:00 Opekanie vo Vrakunskom lesoparku sa mení, onedlho pribudne možnosť rezervácie aj poplatky
- 13:00 Trh so športovým tovarom čaká zemetrasenie. Na Slovensko prichádza poľský gigant, kde otvorí prvú predajňu?
- 13:00 Najnovší prieskum ukázal, ktorý svetový líder je u Slovákov najobľúbenejší. Neuveríte, ako dopadol Trump
- 12:30 FOTO: Nočný zlodej vyčíňal v Bánovciach celé mesiace: Policajti ho konečne chytili!
- 12:00 Od 1. mája platí zákaz alkoholu aj pre spolujazdcov. Pokuta až 650 €, no platí dôležitá výnimka
- 12:00 Streľba v Nových Zámkoch vystrašila obyvateľov. Niekto sa chce zbaviť miestnych holubov
- 12:00 FOTO: Za skalickým trdelníkom aj históriou na dvoch kolesách: Táto trasa vás prevedie Moravou aj Slovenskom
- 12:00 Trh so športovým tovarom čaká zemetrasenie, na Slovensko prichádza poľský gigant
- 11:30 Najprestížnejšia ratingová agentúra neverí Kamenického konsolidácii. Rating Slovenska je najnižší za posledných 12 rokov
- 11:30 FOTO: Nad Revúcou vyrástla sauna, ktorá láka na oddych v prírode a výhľad na mesto. Prenajať si ju môžete aj vy
- 11:11 Obľúbená televízia po 15 rokoch končí. Diváci ju už nikde v ponuke nenájdu, za projektom stála známa tvár
- 11:00 Doprava v Piešťanoch sa skomplikuje. Kľúčové križovatky uzavrú, mesto vydalo varovanie aj pre futbalových fanúšikov