V polovici februára tesne pred sviatkom svätého Valentína vykonala protidrogová jednotka rozsiahly zásah proti drogovým dílerom v metropole východu, pri ktorej zadržali spolu až deväť podozrivých osôb a našli aj drogy či 8-tisícovú hotovosť.
„V rámci akcie bolo zadržaných deväť osôb, pričom dvom z nich – mužovi a žene – vyšetrovateľ vzniesol obvinenie pre neoprávnené obchodovanie s drogami. Na základe návrhu vyšetrovateľa ich Mestský súd Košice vzal do väzby z dôvodu obavy, že budú pokračovať v páchaní trestnej činnosti,“ informoval hovorca Prezídia Policajného zboru Roman Hájek s tým, že v prípade dokázania viny im hrozí trest odňatia slobody až na 15 rokov.
Po vyše dvoch týždňoch sa na facebookovom profile bývalého ministra vnútra Romana Mikulca objavil status, v ktorom vrhá na celý zásah iné svetlo. „Na východnom Slovensku pri protidrogovom zásahu údajne našli v jednom aute s drogovou dílerkou okresného riaditeľa polície v Košiciach (Štefan Szalontai, pozn. red.). Policajti vraj boli zaskočení, keď tam našli svojho šéfa. No ani sa im nečudujem. Šutaj Eštok mlčí.“ Jeho príspevok však po nejakom čase z internetu zmizol.
Čo však nezmizlo je status bývalého podpredsedu Národnej rady SR Juraja Šeligu, ktorého tvrdenia sa stotožňujú s Mikulcovým statusom. „Minulý týždeň polícia verejne informovala, že na východnom Slovensku zadržala podozrivých z drogovej trestnej činnosti… Čo ale verejnosti povedané nebolo je to, že v aute s dílerkou drog mal byť nájdený aj riaditeľ OR PZ Košice, pán Štefan Szalontai. Policajti, ktorí zasahovali zostali zaskočení, čo tam robí riaditeľ OR PZ Košice (Košice, inak to je smutne známe krajské riaditeľstvo, v ktorého obvode policajt pred pár mesiacmi dobil človeka Ľubomíra a chceli to aj s kolegom ututlať). Samozrejme, ako to medzi niektorými, zvýrazňujem niektorými policajtami býva, pokúsili sa to celé ututlať,“ napísal Šeliga s nádejou, že ministerstvo vnútra aj policajná inšpekcia prinesú relevantné vyjadrenia.
Polícia sa však voči tvrdeniam na internete ostro ohradila: „Dôrazne odmietame tvrdenia, že v rámci policajnej akcie policajti vedome a cielene pri zásahu opomenuli ďalšiu osobu, ktorá sa na mieste zákroku nachádzala. Ohradzujeme sa voči tvrdeniam, ktoré spochybňujú služobný zákrok a činnosť Národnej protidrogovej jednotky. Práve takéto nepodložené a častokrát nepravdivé tvrdenia zbytočne negatívne ovplyvňujú dôveru verejnosti v Policajný zbor.“
Ako ďalej objasnila polícia, všetky informácie, ktoré bolo možné zverejniť po zásahu, poskytli v súlade s Trestným poriadkom. Polícia dodala, že na verejne prístupnom parkovisku, kde prebiehal zásah, bola spozorovaná aj nezainteresovaná osoba. Tá však nebola v bezprostrednom kontakte so zadržanou podozrivou osobou. Takisto odmietajú tvrdenia o tom, že by sa mala táto osoba nachádzať v jednom vozidle so zadržanou osobou.
„K tejto nezainteresovanej osobe nesmerovali žiadne informácie z operatívnej činnosti ani sa nepreukázala jej spojitosť s podozrivými osobami a samotným prípadom. Keďže však táto osoba bola identifikovaná ako príslušník Policajného zboru, z dôvodu preventívnych opatrení a vylúčenia prípadných podozrení Národná protidrogová jednotka informovala o tejto skutočnosti Úrad inšpekčnej služby.“